Evropské strany vybírají kandidáty na šéfa Komise, ALDE uvažuje o Rehnovi

Olli Rehn; zdroj: Rada EU

Podle finských médií by současný komisař pro měnové záležitosti Olli Rehn mohl vést během nadcházejících voleb do Evropského parlamentu kandidátku evropských liberálů (ALDE). Právě lídři jednotlivých kandidátek by měli být také uchazeči evropských stran na post šéfa Evropské komise. Toho budou podle Lisabonské smlouvy nově volit europoslanci.

V květnu příštího roku se uskuteční v celé osmadvacítce další volby do Evropského parlamentu. Voliči budou vybírat europoslance poprvé od chvíle, kdy vešla v platnost Lisabonská smlouva. Jednou ze změn, kterou můžeme během příštích voleb očekávat, je možnost velkých evropských skupin navrhnout své kandidáty na post předsedy Evropské komise.

O tom, koho jednotlivé skupiny vyberou, se zatím jen spekuluje. Finské noviny Helsing Sanomat nedávno uvedly, že současný komisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn uvažuje o tom, že by vedl kandidátku evropský liberálů (ALDE). Právě lídři jednotlivých listin by se měli stát také kandidáty evropských skupin na šéfa exekutivy EU. Finský deník dodal, že Rehn má podporu i dvou finských liberálních stran – Finského středu a Švédské lidové strany Finska.

Kancelář Olliho Rehna však zatím žádnou z těchto informací nepotvrdila. „Zdůrazňujeme, že místopředseda Rehn pokračuje ve svém evropském závazku. Záleží jen na jeho rozhodnutí, zda se bude chtít do voleb zapojit. Nicméně zatím nebylo na této úrovni uděláno žádné rozhodnutí,“ sdělila EurActivu Rehnova kancelář.

Pokud vezmeme v potaz výsledky posledních voleb v roce 2009, nedá se předpokládat, že by evropští liberálové předstihli dvě největší evropské skupiny – křesťansko-demokratickou Evropskou lidovou stranu (EPP) a socialisty (S&D). Nicméně lídr třetí největší skupiny, kterou je v současnosti právě ALDE, by mohl sloužit jako „kompromisní“ kandidát v případě, že by ani jedna z největších stran nezískala v Parlamentu přesvědčivou většinu.

Předseda Komise bude sice i nadále nominován Evropskou radu, nicméně ta by se podle Lisabonské smlouvy měla rozhodovat v souladu s výsledkem voleb do Evropského parlamentu. Budou to totiž právě europoslanci, kdo šéfa exekutivy schválí.

Schulz, Redingová či Reinfeldt?

ALDE bude o svých kandidátech rozhodovat na konci listopadu během svého setkání v Londýně. Pokud bude Rehn opravdu schválen jako číslo jedna evropských liberálů, mohlo by to naopak znamenat konec nadějí současného finského premiéra Jyrkiho Katainena, který je skloňován v souvislosti s touto pozicí v EPP. Podle analytiků totiž není pravděpodobné, že by kandidátku dvou ze tří největších stran vedli politici stejné národnosti.

Větší šanci by tudíž dostali další členové Evropské lidové strany. V médiích se zatím nejvíce mluví o  švédském předsedovi vlády Fredriku Reinfeldtovi, litevské prezidentce Dalie Grybauskaiteové nebo místopředsedkyni Komise Viviane Redingové.

V souvislosti se socialisty je pak nejskloňovanějším jméno současného předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze. Konkurovat by mu mohla například dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová či španělský expremiér José Luis Zapatero.

Olli Rehn je členem Evropského parlamentu od roku 1995. V Prodiho Komisi byl několik měsíců zodpovědný za portfolio podnikání a informatiky. V následném prvním Barrosově kabinetu pak zodpovídal za rozšíření Unie a je podepsán především pod vstupem Bulharska a Rumunska do EU. V současné pozici komisaře pro měnové a hospodářské záležitosti je vnímán především jako zastánce úsporných opatření, kvůli kterým je někdy zpochybňována i jeho liberální příslušnost.