Evropská levice podpoří Junckera. Výměnou za významné posty

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

Levicoví šéfové vlád zemí EU slíbili svou podporu kandidatuře lucemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera z Evropské lidové strany na nového předsedu Evropské komise. Výměnou za to budou požadovat funkci předsedy Evropského parlamentu a výraznější zastoupení levice v Komisi. Pokud lidovci na návrh přistoupí, má Juncker své zvolení prakticky jisté. Dvě největší frakce totiž v Evropské parlamentu snadno vytvoří většinu.

O podpoře pro Junckera levicoví šéfové unijních vlád jednali v sobotu v Paříži, kam je sezval francouzský prezident François Hollande. Výsledek jednání ČTK tlumočil český premiér předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Myslím si, že by to bylo velké překvapení, pokud by Jean-Claude Juncker nebyl tím kandidátem, kterého navrhne Evropská rada Evropskému parlamentu,“ poznamenal. 

Socialisté výměnou za křeslo předsedy Komise pro lidovce žádají další prominentní posty ve vedení EU. „Pokud má být v čele Evropské komise představitel Evropské lidové strany, tak je také důležité, aby v čele dalších institucí v Evropské unii byli viditelně zastoupeni sociální demokraté. Jde nám o to, aby tady bylo vyvážené zastoupení sociálních demokratů a lidovců v klíčových pozicích v Evropské unii,“ uvedl Sobotka.

„Chceme vést diskuzi o tom, aby v čele komise byli viditelně zastoupeni rovněž sociální demokraté, aby tam byly zastoupeny ženy a aby v čele Evropského parlamentu byl v prvním funkčním období sociální demokrat,“ doplnil Sobotka, podle něhož je horkým kandidátem na vedení europarlamentu jeho dosavadní předseda, německý sociální demokrat Martin Schulz. 

Účastníci pařížského jednání by nyní chtěli rozhodnutí o nominaci nového šéfa urychlit, padnout by mohlo už příští týden na summitu v Bruselu. 

Celý článek najdete na webu E15.cz.