Eurovolby přinesly vyrovnaný výsledek ANO, TOP 09 a ČSSD

zdroj: Shutterstock.com; autor: Juraj Kovac

Vítězem evropských voleb se stalo hnutí ANO těsně před TOP 09 a STAN a ČSSD. Všechna tři politická uskupení získaly v Evropském parlamentu čtyři mandáty. Pětiprocentní hranici překonali ještě komunisté, lidovci, občanští demokraté a svobodní. K urnám přišlo pouze 18,2 % voličů, čímž se Česko dostalo až na chvost evropského žebříčku.

Výsledky evropských voleb už jsou známy. V České republice zvítězilo hnutí ANO (16,13 %) před TOP 09 a STAN (15,95 %) a ČSSD (14,17 %). Pětiprocentní hranici překonala ještě KSČM (10,98 %), KDU-ČSL (9,95 %), ODS (7,67 %) a Strana svobodných občanů (5,24 %).

Volební výsledky nepochybně ovlivnila nízká volební účast, která dosáhla pouze 18,2 %. Nižší účast byla pouze na Slovensku.

Vítězem evropští lidovci

Podle průběžných výsledků na celoevropské úrovni vyhráli evropští lidovci (EPP) před evropskými socialisty.

Také v České republice získali nejvíc mandátů strany zastupující EPP. Patří mezi ně totiž jak TOP 09 a STAN (4 křesla), tak i KDU-ČSL (3 křesla).

Podle představy evropských stran měl být lídr vítězné eurostrany nominovaný členskými státy na předsedu Evropské komise. Tím by se tak měl stát bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Ten už svůj nárok na post také vznesl.

Finální rozhodnutí je však na členských státech, ty musí při své nominaci podle Lisabonské smlouvy pouze „přihlédnout k výsledkům evropských voleb“.

Příštích 5 let bude v EP:

  • ANO: Pavel Telička, Dita Charanzová, Petr Ježek, Martina Dlabajová
  • TOP 09: Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina, Stanislav Polčák 
  • ČSSD: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc, Miroslav Poche
  • KSČM: Kateřina Konečná, Miloslav Ransdorf, Jiří Maštálka
  • KDU-ČSL: Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda, Tomáš Zdechovský
  • ODS: Jan Zahradil, Evžen Tošenovský 
  • SSO: Petr Mach

Autor: EurActiv