Eurovolby: ODS chce otočit EU správným směrem

zdroj: EP

Občanští demokraté chtějí k EU politice přistupovat aktivně a pozitivně a hodlají maximálně využít výhod, které České republice členství v EU přináší. Do květnových voleb do Evropského parlamentu jdou proto s heslem „Otáčíme EU správným směrem“. Uvádí to ve volebním programu, který představili dnes (9. dubna).

Koruna, méně unijní byrokracie, levná elektřina a výhody evropských dotací. Tak by se dala ve stručnosti shrnout hlavní témata volebního programu Občanské demokratické strany (ODS) pro blížící se volby do Evropského parlamentu. 

„Občanští demokraté chtějí Evropskou unii aktivně měnit. Program ‚Otáčíme EU správným směrem‘ symbolizuje náš aktivní a pozitivní přístup k EU a unijní politice,“ vysvětlil při dnešním představení volebního programu strany předseda ODS Petr Fiala.

Arogance moci

Jak již bylo řečeno, hlavní opěrné body programu spočívají například v odmítání vstupu České republiky do eurozóny.

„Přijmout euro dnes znamená například to, že bychom museli ručit a platit za dluhy rozpočtově nezodpovědných zemí. Vyhlašovat v takové situaci brzký vstup do eurozóny bez souhlasu občanů by bylo arogancí moci,“ myslí si jednička strany na kandidátní listině europoslanec Jan Zahradil.

K dalším prioritám občanských demokratů patří energetická politika. „Nadále odmítáme klimatické závazky, které ohrožují evropský a tím i český průmysl,“ píše se v programu.

„Stále častěji dochází kvůli nerozumně dotovaným obnovitelným zdrojům k vyhroceným situacím způsobeným nadměrnými toky elektřiny z oblasti severního Německa na jih Evropy. Stále častěji tak hrozí blackout, tedy totální přetížení a výpadek sítě,“ uvedl místopředseda ODS a dvojka kandidátky do Evropského parlamentu Evžen Tošenovský

Zjednodušené čerpání 

Občanští demokraté jdou do voleb také s tím, že budou usilovat o nižší rozpočet EU, ale zároveň o maximální využívání evropských fondů.

„Systém evropských dotací v mnoha případech pokřivuje trh a může se stát ideálním prostředím pro korupční jednání. Proto podporujeme snižování objemu finančních prostředků, které by orgány Unie přerozdělovaly,“ tvrdí strana v programu.

„V současné době se rozhoduje o pravidlech čerpání evropských peněz. Pravidla je třeba zásadně zjednodušit,“ uvedl místopředseda Evropského parlamentu a čtyřka na eurokandidátce Oldřich Vlasák.

Autor: Lucie Bednárová.