Europoslanci voličům: Běžte volit

zdroj: ShutterStock.

Navzdory slunečnému počasí by občané České republiky měli jít k evropským volbám a vhodit svůj hlas straně, jejíž kandidáti je budou dalších pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Jedině tak budou mít věci ve svých rukou a nezvýší svou neúčastí váhu aktivních voličů extremistických stran. Evropa bude taková, jakou si ji uděláte, vzkazují „dvojky“ a „trojky“ na kandidátských listinách českých politických stran.

Účast voličů ve volbách do Evropského parlamentu od roku 1979, kdy proběhly první přímé volby, neustále klesá. Zatímco na konci sedmdesátých let dosáhla v celé EU téměř 62 %, při posledních volbách v roce 2009 byla jen 43 %. 

Podobný trend platí i o voličích v České republice. V roce 2004 se voleb zúčastnilo 28,3 % voličů, o pět let později se volit rozhodlo o jednu desetinu procenta méně. 

O volbách do Evropského parlamentu se tak často hovoří jako o volbách „druhého stupně“ a to i přesto, že zvolení europoslanci mají vliv až na 70 % národní legislativy. Pravomoci europarlamentu totiž smlouvu od smlouvy rostou. 

Proč by čeští voliči měli zamířit k volebním urnám? EurActiv se ptal „dvojek“ a „trojek“ na kandidátních listinách českých politických stran. A tady je výsledek: 

Olga Sehnalová, kandidátka do Evropského parlamentu za ČSSD:

Protože ten, kdo k volbám nejde, nechává o sobě rozhodovat ty, kteří k volbám jdou. Za výsledek jsou ale zodpovědní oba stejně. Platí, že Evropa bude taková, jakou si ji uděláme. 

Petr Ježek, kandidát do Evropského parlamentu za hnutí ANO 2011:

Evropský parlament spolurozhoduje s Radou ministrů EU o velké většině evropských zákonů. Ty se nás dotýkají téměř ve srovnatelné míře, jako zákony vzniklé u nás. Evropské volby a každý hlas mají význam. Nezvyšujme svou neúčastí váhu hlasů aktivních voličů extrémistických stran, ale přijďme a volme ty, za které se nebudeme stydět. 

Jiří Maštálka, kandidát do Evropského parlamentu za KSČM:

Jestliže nechcete, aby za vás rozhodovali jiní, naplňte své draze zaplacené občanské právo vyjádřit volbou svůj názor. Bojkot evropských voleb, by byl rezignací nejen na občanská práva, ale i špatnou vizitkou společnosti ČR. 

Jiří Pospíšil, kandidát do Evropského parlamentu za TOP 09:

Z nízké volební účasti v eurovolbách samozřejmě radost nemám a jak říkáte, bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by letos mělo dojít ke změně. Jsme v tomto podprůměrem a já jen doufám, že postupem času se tento trend podaří zvrátit a občané si uvědomí, že evropské volby jsou důležité. Je pak také na nás politicích, abychom dokázali lidi přesvědčit, že má smysl si jít zvolit svého europoslance, že ten pak dokáže pro republiku něco konkrétního v Brusel udělat. O to se budu případně určitě snažit. 

Evžen Tošenovský, kandidát do Evropského parlamentu za ODS:

Voličům bych vzkázal, aby přišli k volbám a volili ODS. Je to totiž prokazatelně jediná česká politická strana, která chce EU reformovat. V současném systému nebude EU nikdy konkurenceschopná – vraťme se ke sdílení pěti základních svobod (pohyb zboží, služeb, osob, kapitálu a poznatků) a přestaňme budovat pseudofederální stát. Různorodost EU je nádherná, chtějme ji zachovat a buďme za ni rádi. Jedině tak v globálním světě uspějeme. 

Tomáš Zdechovský, kandidát do Evropského parlamentu za KDU-ČSL:

Pokud lidé nechtějí jíst nekvalitní potraviny, chtějí zrušení letní a zimního času nebo silnou Evropu, které bude konkurence schopná Americké, čínské a ruské ekonomice, měli by jít volit. Pokud je jim to jedno, tak ať zůstanou doma. Ale pak ať nenadávají. 

Autor: EurActiv.cz