Do Evropského parlamentu chce znovu kandidovat pět ze sedmi europoslanců ČSSD

Čeští europoslanci z ČSSD; zdroj: EP

Sociální demokraté by měli představit kandidátku pro evropské volby na přelomu ledna a února. Jak se ale podařilo EurActivu zjistit, eurovoleb by se chtělo zúčastnit pět současných europoslanců – mezi nimi i obě ženy – Olga Sehnalová a Zuzana Brzobohatá, či například Pavel Poc. Všech pět europoslanců již získalo i krajské nominace.

Přelom zimy a jara bude na české politické scéně nejen ve znamení vyjednávání o podobě a programu nové vlády. Strany se pomalu připravují také na evropské volby. Nové europoslance půjdou Češi vybírat 23. a 24. května.

Vítěz říjnových poslaneckých voleb sociální demokraté by měl schválit finální podobu kandidátky na přelomu ledna a února.

Jak se podařilo EurActivu zjistit, o poslanecké místo se uchází pět ze sedmi současných europoslanců, kteří již získali i krajské nominace. Kromě Libora Roučka, o jehož kandidatuře již EurActiv informoval, jde o Pavla Poce, Zuzanu Brzobohatou, Olgu Sehnalovou a Vojtěcha Mynáře. Prozatím tak není jistá kandidatura současného vedoucího delegace ČSSD v Evropském parlamentu Richarda Falbra ani jeho kolegy Roberta Duška.

Jeden čas se také mluvilo o tom, že by evropskou kandidátku sociálních demokratů mohl vést senátor Jiří Dienstbier. Ten však nyní figuruje jako kandidát na ministra pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti. Pokud by se Dienstbier stal členem vlády, europoslancem by být nemohl.

Přidávají se i další strany

Jasněji začíná být také okolo dalších kandidátů. Svůj zájem redakci potvrdil Evžen Tošenovský i Milan Cabrnoch (oba z ODS).

„Jsem připraven v práci v Evropském parlamentu pokračovat. Pokud dostanu podporu uvnitř Občanské demokratické strany, předložím voličům ve volební kampani výsledky své práce a jasnou představu dalšího působení Evropského parlamentu a reforem Evropské unie,“ řekl EurActivu Cabrnoch.

Znovu kandidovat neplánují europoslanci zvolení za KDU-ČSL – tedy Zuzana Roithová a Jan Březina. Právě druhý jmenovaný poslanec plánuje pro příští volby pomoci s kampaní TOP 09.

Lidovci představili prvních deset míst své kandidátky již v červenci 2014. Jak řekl redakci lídr kandidátky Pavel Svoboda, volební program strana představí společně se zahájením kampaně. To bylo mělo proběhnout na masopustní úterý, tedy 4. března.