ČSSD zahájila kampaň do eurovoleb: útočí na ODS

ČSSD včera, 16. dubna, spustila negativní předvolební kampaň do Evropského parlamentu proti svým protivníkům z ODS. ČSSD v čele s Jiřím Havlem kritizuje především neschopnost ODS a špatný kontakt s voliči. Havel se vyjádřil negativně i na adresu lustračního zákona, který má podporu ODS.

Česká strana sociálně demokratická zahájila po vzoru Občanské demokratické strany negativní kampaň, která má za cíl očernit Topolánkovu stranu a zesměšnit její evropskou politiku. ODS, která je známá svým vlažným přístupem k evropské integraci, dosud nezveřejnila žádný předvolební program a ČSSD tuto skutečnost zesměšňuje. Sociální demokraté například do místnosti, kde se konala tiková konference, umístili staré pánské kolo s cedulkou „vyměním toto jízdní kolo za volební program ODS do evropských voleb, Zn. Kvalita za kvalitu“.

ODS neexistenci svého předvolebního programu odůvodnila tím, že pozornost veřejnosti je momentálně upřena na vládní krizi. Lídr kandidátky do eurovoleb Jan Zahradil řekl, že je v prvé řadě nutné, „aby lidé pochopili, co se stalo“. ODS v kampani, která dosud neobsahuje žádné pozitivní prvky, viní ČSSD z pádu vlády a z nezodpovědnosti. Sociální demokraté a zejména Jiří Paroubek, který ale do Evropského parlamentu nekandiduje, podle Zahradila ubližuje zájmům Česka a Evropské unie. Jiří Paroubek je také vyobrazen na billboardech ODS se sloganem: „Evropa nebo Česko, kašlu na to všecko, váš Jiří Paroubek“.

Lídr kampaně sociálních demokratů Jiří Havel negativní kampaň ODS odsoudil, ale nevyloučil, že se jeho strana uchýlí ke stejným praktikám. Podle jeho slov má kampaň ČSSD „studenou“ a „horkou“ fázi. Ve studené fázi se ČSSD chystá na různých místech po celé ČR představit svůj protikrizový plán. Ve fázi horké, která má údajně začít prvního května na svátek práce, vezmou sociální demokraté útokem ODS.

ČSSD vytýká občanským demokratům hlavně neschopnost a špatný kontakt s voliči. Jiří Havel připomíná, že poslední programový dokument, který ODS vydala, je tzv. Smlouva s voliči z roku 2006. Cíle v ní vytyčené ale ODS podle Havla z 87 % nesplnila. Jako příklad uvedl cíl snížit daně, zkrátit soudní řízení na půl roku a daňové přiznání na jednom papíru. Na druhou stranu uznal, byť s politováním, že ODS dodržela slib v případě zachování lustračního zákona. „Tento ostudný zákon v naší zemi dále přetrvává,“ řekl.