ČSSD zvolila eurokandidátku, povedou ji Keller a poslanci EP Sehnalová a Poc

zdroj: www.cssd.cz

ČSSD dnes volí svou kandidátku pro evropské volby. Lídrem se stal podle očekávání profesor sociologie Jan Keller. Dvojkou a trojkou jsou stávající europoslanci Olga Sehnalová a Pavel Poc. Evropské volby proběhnou v České republice 23. a 24. května.

Dnes se v Praze schází ústřední výkonný výbor ČSSD, který hlasuje o kandidátce sociálních demokratů pro evropské volby.

Lídrem byl 92 % hlasů zvolen profesor sociologie Jan Keller. Toho navrhlo politické grémium strany již v polovině ledna. Tomu budou krýt záda europoslanci Olga Sehnalová a Pavel Poc.

„Vážím si důvěry, kterou mi sociální demokracie dala. Věřím, že se nám podaří zahájit celospolečenskou diskusi o směřování ČR v rámci Evropy a přesvědčíme občany, aby o této cestě přišli ve volbách rozhodnout. V Evropském parlamentu bych se chtěl zabývat především školstvím a vzdělaností, ale nepřestanu sledovat ani vývoj sociální problematiky v rámci EU,“ reagoval Keller na lednové rozhodnutí vedení ČSSD.

Jan Keller je profesorem na Fakultě sociálních studií Ostravské Univerzity. Zabývá se sociologií a historií a je známý svými levicovými názory a kritikou neoliberalismu. V loňském roce mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy v oblasti vědy. Před rokem 1989 byl členem KSČ. V Evropském parlamentu se chce věnovat především školství a vzdělanosti.

Dvojkou a trojkou europoslanci

Schváleno bylo i pořadí na dalších místech kandidátky. Dvojku a trojkou jsou již zmínění europoslanci Sehnalová a Poc. Sehnalová se v minulých letech v EP angažovala například v boji proti nekalým obchodním praktikám či v boji za práva cestujících. Co podle ní čeká Evropský parlament v dalších pěti letech?

„Za nejdůležitější v příštím období považuji udržení směru soudržné a solidární Evropy a obhájení evropského sociálního modelu, který čelí obrovskému tlaku. Evropský parlament si musí udržet roli politického mluvčího evropských občanů a nepodlehnout pokušení stát se mluvčím nacionalismu a xenofobie, které obcházejí Evropu,“ řekla EurActivu Sehnalová.

Pavel Poc se zabýval například energetikou, v posledních týdnech byl v médiích vidět jako zpravodaj legislativy zabývající se invazivními nepůvodními druhy. Podle Poce by si měl Evropský parlament v příštím období především snažit vybojovat své místo pod sluncem.

„Do ‚Lisabonu‘ to byla taková politická Popelka, bez kompetencí a bez povinností. Teď je to plnoprávný politický orgán. Ovšem v situaci, kdy Evropská unie stále nemá vládu, je Parlament také jediným otloukánkem občanů, kteří si málo uvědomují, že ti, kdo věci vesměs komplikují a kazí, jsou jejich vlastní premiéři a hlavy států v Evropské radě. Takže podle mě bude nutné svolat Konvent a postoupit o krok dál. Bez toho si budeme pořád na Evropskou unii jen hrát,“ řekl redakci.

Sociální demokraté budou v květnových volbách do Evropského parlamentu obhajovat sedm mandátů. Za Českou republiku bude příštích pět let sedět ve Štrasburku 21 europoslanců a europoslankyň.

Pořadí na kandidátce:

1.      Jan Keller

2.      Olga Sehnalová

3.      Pavel Poc

4.      Miroslav Poche

5.      Zdeněk Seidl

6.      Richard Falbr

7.      Zuzana Brzobohatá

8.      Vojtěch Mynář

9.      Libor Rouček

10.  Petr Osvald

Autor: Anna Kuznická