ČR boduje: Lidovec Svoboda povede v europarlamentu výbor pro právní záležitosti

Pavel Svoboda, lídr kandidátky KDU-ČSL pro evropské volby; zdroj: KDU-ČSL

Europoslanec zvolený za KDU-ČSL Pavel Svoboda bude v Evropském parlamentu předsedat výboru pro Právní záležitosti (JURI). Úspěch zaznamenali i další čeští poslanci.

Minulý týden si europoslanci mezi sebe rozdělili členství v jednotlivých výborech v Evropském parlamentu. Tento týden probíhá volba jejich vedení, tedy předsedů a místopředsedů. V čele výboru budou stát dalších dva a půl roku. 

Největší úspěch mezi českými zástupci v Evropském parlamentu zatím zaznamenal lidovec Pavel Svoboda (EPP), který bude předsedat výboru pro Právní záležitosti (JURI).  

Exkluzivní rozhovor EurActivu s Pavlem Svobodou si můžete přečíst ZDE.

Místopředsednický post má v dalším z výborů – pro mezinárodní obchod (INTA) jistý i Jan Zahradil z ODS. „Pro exportně orientované ekonomiky, jakou je například i Česká republika, představuje liberalizace obchodu se třetími zeměmi obrovskou příležitost,“ uvedl europoslanec krátce po svém zvolení. Zahradil ve zmiňovaném výboru pracoval již v uplynulých pěti letech. 

Na pozici místopředsedy či místopředsedkyně byl dnes zvolen i komunista Miloslav Ransdorf (Průmysl, výzkum a energetika), Martina Dlabajová z hnutí ANO, která bude působit ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), nebo Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), jež se bude podílet na vedení výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT). 

Rozhovor s analytikem Radko Hokovským si můžete přečíst ZDE.

Sociální demokrat Pavel Poc usedne jako místopředseda ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), Stanislav Polčák (TOP 09) ve výboru pro regionální rozvoj (REGI) a Jaromír Štětina (TOP 09) v podvýboru pro bezpečnost a obranu (SEDE).

„Věřím, že mi tato funkce napomůže při obhajování zájmů českých měst a obcí v EU. Z konkrétních priorit mi na srdci bude ležet hladký a bezproblémový rozjezd čerpání ze strukturálních fondů v období 2014-20, který nám umožní v maximální míře využít finančních prostředků EU v rámci štědře dotované regionální politiky," uvedl ke svému zvolení europoslanec Polčák.

Evropský parlament má 20 výborů. Volba jejich předsedů a místopředsedů neprobíhá podle národního klíče, ale podle síly jejich politických frakcí. 

Autor: EurActiv.cz