Cameron hrál v průběhu TV debaty na euroskeptické křídlo toryů

Lídr Konzervativní strany David Cameron, kterého průzkumy veřejného mínění favorizují na budoucího premiéra Velké Británie, potvrdil ve včerejší (22. dubna) televizní debatě euroskeptický postoj své strany. Jeho vláda chce být „součástí EU, ale nenechá se jí ovládat,“ prohlásil.

Včerejší, v pořadí již druhá, předvolební televizní debata mezi lídry tří nejsilnějších politických stran – Davidem Cameronem z Konzervativní strany, současným premiérem Gordonem Brownem z Labouristické strany a Nickem Cleggem z Liberálních demokratů se zaměřila na zahraniční politiku, a stranou proto nezůstala ani problematika Evropské unie. První debata se odehrála minulý týden a věnovala se vnitropolitickým otázkám (EurActiv 19.4.2010).

Nejvýraznější postavou včerejšího večera byl lídr toryů Cameron, který se netají svými euroskeptickými postoji. Své soupeře dokonce obvinil, že se „podřizují všemu, co přichází z Bruselu, a nebojují za svou zemi.“

Cameron to však v průběhu debaty, kterou sledovalo několik milionů Britů, neměl jednoduché. Musel neustále dbát na to, aby svými výroky nezklamal vlivné euroskeptické jádro strany, ale zároveň si proti sobě nepopudil své partnery v EU. Ty si totiž rozhněval krátce po volbách do Evropského parlamentu, které se konaly v červnu loňského roku, když se svou stranou opustil silnou středopravicovou frakci se slovy, že je příliš proevropská. Spousta komentátorů tento krok odsoudila s tím, že toryové si jím podkopali své postavení v EU a založením nové Evropské konzervativní a reformní frakce se zbavili vlivu, kterému se těšili v Evropské lidové straně (EurActiv 29.6.2009).

„Banda cvoků“

Současný premiér Gordon Brown se nenechal svým vyzyvatelem zaskočit a společně s lídrem Liberálních demokratů Nickem Cleggem přestoupil do ofenzivy, když Camerona obvinil ze spolčování se skupinou „pravicových extremistů“. Clegg doplnil, že toryové v Evropském parlamentu zasedají v „bandě cvoků a homofobů, kteří popírají klimatickou změnu“.

Brown pokračoval tvrzením, že konzervativci jsou „protievropští“ a chtějí „malou Británii“, která je na mezinárodní politické scéně izolovaná a oslabená. „Nedopusťme, abychom byli opět prázdnou židlí v Evropě,“ apeloval na voliče premiér.

Ve stejném duchu se nesla i slova Nicka Clegga, kterého média společně s diváky pasovala na vítěze první televizní debaty. Clegg slíbil, že jeho strana bude v Unii usilovat o vedoucí postavení. „Chceme v Evropě vedení a nikoliv sedět na jejím okraji,“ řekl a dodal: „Své postavení posílíme, když budeme v Evropě stát při sobě.“

Cameron na oplátku premiéra Browna obvinil z delegování příliš velkého počtu pravomocí na unijní instituce a přislíbil, že toryové budou usilovat o jejich navrácení. Zároveň voliče v souladu s volebním programem ujistil, že udělají vše proto, aby Británii zajistili další opt-outy – výjimky (EurActiv 15.4.2010).

Nicneříkající výsledky průzkumů

Průzkumy veřejného mínění, které agentury provedly krátce po skončení televizní debaty, ukazují, že diskuse tentokrát nepřinesla jasného vítěze. Ač nejvyšších výsledků dosáhli Cameron a Clegg, premiér Brown si od minulého týdne nejvíce polepšil.

Třetí a závěrečná televizní debata bude vysílána příští čtvrtek (29. dubna) a týden na to proběhnou ve Velké Británii parlamentní volby.