Drábek nebude kandidovat do europarlamentu, nechce škodit TOP 09

Jaromír Drábek; zdroj: TOP 09.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Nečasovy vlády Jaromír Drábek (TOP 09) nebude kandidovat v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Důvodem je zatím soudně nedořešená kauza vyplácení sociální dávek na rezortu, v níž byl obviněn Drábkův náměstek. Drábek nechce, aby propírání jeho osoby v médiích zastínilo důležitá témata TOP 09 ve volební kampani, sdělil dnes (14. února) novinářům.

Bývalá vládní strana TOP 09 zatím nemá o své kandidátce do jarních voleb do Evropského parlamentu zcela jasno. Jisté ale je, že na ní nebude figurovat jméno někdejšího ministra práce a sociálních Jaromíra Drábka. Ten dnes novinářům oznámil, že se své kandidatury vzdává. 

„Nechci, aby se další díl mediálně vděčných polemik o mém působení na ministerstvu práce a sociálních věcí, často založený na nepravdivých či zkreslených informacích, stal předmětem volební kampaně před volbami do Evropského parlamentu, a zastínil tak důležitá věcná témata, o kterých je třeba vést diskusi a která TOP 09 musí ve volební kampani otevřít,“ uvedl Drábek jako důvod, proč se nebude ucházet o post europoslance.  

Jeho jméno je na stránkách novin spojováno ze zatím soudně neuzavřenou kauzou vyplácení sociálních dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí. Drábek na post ministra rezignoval poté, co byl za korupci obviněn jeho náměstek Vladimír Šiška.

Jaromír Drábek (TOP 09): „Nechci, aby se další díl mediálně vděčných polemik o mém působení na MPSV, často založený na nepravdivých či zkreslených informacích, stal předmětem volební kampaně“.

„Ani po 15 měsících od mého odchodu z ministerstva však není soudem projednáno, zda a čeho se obviněný náměstek dopustil. A na ministerstvu už je opět jeden monopolní dodavatel na systém výplaty sociálních dávek, bez výběrového řízení, které už se mělo uskutečnit v minulém roce,“ hájí se v tiskovém prohlášení Drábek.

Kandidátka „topky“ bude jasná příští týden 

O Drábkovi se jako o možném kandidátovi na europoslance hovořilo ještě na prosincovém sněmu TOP 09. I přesto, že neměl jisté, že jej vedení strany nakonec, v rozhovoru pro EurActiv uvedl, že se bude tak jako tak chtít podílet na tvorbě programu. 

„Přirovnal bych to k situaci, která byla před volbami do Poslanecké sněmovny, kdy jsem předem ohlásil, že nebudu kandidovat, přesto jsem jako místopředseda programové rady intenzivně pracoval na volebním programu a také na volební kampani ve věcné části,“ uvedl.

O finální podobě kandidátní listiny bude vedení TOP 09 rozhodovat příští týden. Rozhodování je součástí nominačního procesu, kdy kandidáty navrhují místní a regionální a krajské organizace.  

Volby do Evropského parlamentu se budou konat 23. a 24. května. Včera to oznámil prezident Miloš Zeman.

Mezi možnými kandidáty figurují jména senátora a novináře Jaromíra Štětiny, pražského radního Marka Polacha či bývalého ministra a poslance za ODS Jiřího Pospíšila.

Autor: Lucie Bednárová.