Bulharští „byznysmeni“ jdou do politiky, bojí se spravedlnosti

Jak odhalil bulharský tisk, řada kontroverzních podnikatelů, o nichž se soudí, že jsou napojeni na mafii, se zaregistrovala k evropským nebo národním volbám, aby se vyhnuli trestnímu stíhání. Bulharské soudnictví dlouhodobě kritizuje Evropská komise.

Minulou středu došel sofijský soud k následujícímu závěru: Alexander Tomov obviněný z falšování dokumentů a zpronevěry 18 milionů eur má být propuštěn. A důvod? Tomov se zaregistroval jako lídr strany, která si říká Bulharská sociální demokracie, a to pro evropské i bulharské parlamentní volby.

Alexander Tomov proslul jako šéf obřího hutnického podniku Kremikovtsi, který pod jeho vedením zkrachoval. Podobný osud potkal za vlády Tomova i sofijský fotbalový klub CSKA.

O Bulharské sociální demokracii analytici mluví jako o „straně duchů“, jež nemá reálnou šanci na úspěch ani v evropských, ani domácích volbách. To však Tomovovi nemusí vadit. Bulharská legislativa mu totiž jako volebnímu kandidátovi zaručuje zastavení trestního stíhání nejméně do podzimu.

Nad „děravým“ bulharským zákonodárstvím a pochybnou kvalitou tamního soudnictví se několikrát pozastavila už i Evropská komise. Důkazy během nekonečných trestních řízení mizí, svědkové zapomínají, o čem chtěli vypovídat, píše Komise ve svých pravidelných zprávách. Bulharský tisk referuje o dočasných „pardonech“ pro tamní obviněné mafiány jako o ideální příležitosti k tomu, aby se mohli očistit.

Minulý týden „nevyklouzl“ spravedlnosti jen Tomov, ale také známý fotbalový boss Ivaylo Drajeva, kterého žalobci viní ze zabití dvou lidí při řízení automobilu pod vlivem alkoholu a vytunelování jednoho podniku v bulharském městě Burgas. Ústřední volební komise nejdříve Drajeva odmítla registrovat, ten ale uspěl minulý čtvrtek s odvoláním k Nejvyššímu správnímu soudu, a může tak kandidovat jako číslo pět za Bulharskou sociální demokracii.

Další dva „byznysmeni“ – otec a syn  Vesselin a Hristo Danov uspěli u volební komise s kandidaturou pro národní volby za „Stranu bulharských patriotů“ (podle pozorovatelů další fiktivní partaj) a jejich propuštění z vazby je proto také už jen otázkou dnů.

Asi nejznámější „podnikatel“ (toho času též ve vazbě), který využil popisované „právní kličky“, se jmenuje Plamen Galev. Ten spolu se svým bratrem proslul jako „majitel prvního soukromého města v Bulharsku“ – Dupnice, ležící asi 70 km jižně od metropole Sofie. Galev bude moci svou předvolební kampaň zahájit na svobodě během několika dní.  

Železnému imunita nepomohla

Z českých europoslanců a kandidátů pro nadcházející evropské volby proslul konflikty se zákonem především bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný. Nejenže díky jeho aktivitám musel český stát zaplatit americké společnosti CME pokutu ve výši 10 miliard korun, Železný byl navíc na začátku května definitivně uznán vinným z krácení daní při dovozu obrazů. Celková škoda podle soudu činila 9 milionů korun; Železný za to vyfasoval od pražského Vrchního soudu dvouletou podmínku se čtyřletým odkladem.

Při projednávání případu krácení daní Železnému europoslanecká imunita nepomohla (ostatně ani se za její zachování nijak nezasazoval). Jeho kolegové z EP v roce 2005 rozhodli, že jeho soudní proces nemá politický podtext a ochrany ho zbavili. V případě dalších Železného kauz (například obvinění z daňového úniku při převodu vlastnického podílu ve společnosti CET 21) by museli europoslanci Železnému, pokud bude opětovně zvolen do EP, imunitu znovu odebrat.