Britské volby se blíží. Uskuteční se 6. května

Britský premiér Gordon Brown dnes požádal královnu Alžbětu II., aby příští pondělí rozpustila parlament. Potvrdil tak odhady odborníků, že parlamentní volby se budou konat 6. května. Podle odborníků je možné, že z voleb vzejde koaliční kabinet.

Premiér Gordon Brown se dnes krátce po desáté dopolední hodině setkal v Buckinghamském paláci s Alžbětou II., aby ji požádal o rozpuštění parlamentu. O 20 minut později ohlásil před svým sídlem na Downing Street, že volby proběhnou dne 6. května.

Tím odstartoval finální fázi příprav na parlamentní volby a zároveň zahájil měsíční předvolební kampaň. Ta bude letos důležitější než kdy jindy, neboť výsledek voleb je za posledních téměř dvacet let nejméně předvídatelný.

V průzkumech veřejného mínění stále vedou konzervativci, nicméně labouristé svou ztrátu dohánějí. Dnešní vydání britského Guardianu zveřejnilo průzkum, podle kterého labouristé na konzervativce ztrácejí již pouhé čtyři procentní body.

Podpora konzervativcům je v jednotlivých volebních obvodech rozmístěna nerovnoměrně. To může způsobit, že labouristé získají většinu poslaneckých křesel i přesto, že nezískají hlasy většiny voličů.

V Británii nejsou běžné nejednoznačné výsledky voleb. Těsný výsledek je mimo jiné také noční můrou pro finančníky, kteří si přejí jasný výsledek a smysluplné kroky v boji proti deficitu státního rozpočtu, který dosáhl téměř 12 % HDP.

Pokud žádná ze dvou hlavních stran nezíská absolutní většinu, pak se výrazně zvýší význam dlouhodobě třetí nejvýznamnější britské politické síly – liberálních demokratů. Ti se pokusí udržet si současné pozice, kdy mají v 646 členném parlamentu 60 křesel.

Hlavní téma voleb: ekonomika

Hlavním tématem předvolební kampaně se pravděpodobně stane světová ekonomická krize a hlavně způsoby, jak proti ní bojovat a jak v těchto těžkých časech upravit poskytování veřejných služeb.

Labouristé před blížícími se volbami argumentují úspěšnými kroky premiéra Browna v boji proti krizi. Navíc varují, že předání žezla nezkušené opozici by mohlo ohrozit ekonomické zotavení země. Brown dodal: „Lidé tohoto státu bojovali příliš usilovně, aby Británii nasměrovali k zotavení, než abychom komukoli dovolili stáhnout nás zpět na cestu vedoucí k recesi.“

Konzervativci, které vede odborník na PR, David Cameron, už dlouho tvrdí, že s deficitem dokážou bojovat účinněji než labouristé. Nedávno slíbil, že z daně ze mzdy, kterou labouristé plánují zvýšit od roku 2011, vynechá většinu pracovníků. Toto prohlášení vyvolalo kladné reakce mezi tradičními příznivci konzervativců z řad byznysu. Labouristé ale kontrují prohlášením, že takový krok by nedával smysl.

„V těchto volbách bojujeme za všechny přehlížené. Mladé, staré, bohaté, chudé, černé, bílé, homosexuální i heterosexuální,“ prohlásil Cameron ve snaze oslovit co největší množství voličů.

Dosluhující parlament, který sloužil plných pět let, si Brity rozhněval několika skandály ohledně výdajů, které si poslanci nechali proplácet z veřejných peněz. O znovuzvolení nebude dále usilovat na 150 poslanců, jejichž reputaci zmíněné skandály pošramotily.

V důsledku těchto skandálů oslabily všechny tři hlavní politické strany, a podle analytiků se tak otevřel větší prostor pro okrajové strany a nezávislé kandidáty.

Celou předvolební kampaň opepří novinka v britské politice – televizní debaty mezi Gordonem Brownem, Davidem Cameronem a lídrem liberálních demokratů Nickem Cleggem.

(Článek vznikl ve spolupráci Euracivu a Reuers)