Berlusconi údajně zvažuje kandidaturu v estonských volbách do EP

Silvio Berlusconi, italský premiér; zdroj: Rada EU.

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi zvažuje, že by se zúčastnil voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v květnu. Kandidovat by však měl v Estonsku, protože mu italské zákony neumožňují zúčastnit se voleb v jeho vlastní zemi.

Na začátku letošního srpna byl bývalý italský premiér Silvio Berlusconi odsouzen za daňové úniky. Nejpozději od října si má v domácím vězení odsedět roční trest, původně čtyřletý verdikt mu o tři čtvrtiny zkrátila amnestie z roku 2006.

Italská legislativa však zakazují svým občanům, kteří byli odsouzeni na více než dva roky, se zúčastnit jakýchkoliv politických voleb. Jak ale uvádí italská média, Berlusconi zvažuje, že by se zúčastnil voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat v květnu příštího roku, a to v pobaltském Estonsku.

Italský deník Il Messaggero upozorňuje, pže by mu v tom měl pomoci jeho blízký estonský přítel a kontroverzní podnikatel Ernesto Preatoni. Podle informací Il Messaggero Berlusconiho myšlenka získat post europoslance zvoleného v jiné zemi získává mezi příznivci tohoto italského expremiéra stále více zastánců.

Přestože se může tento krok zdát nestandartní, nejednalo by se o první případ, kdy italský politik kandiduje v pobaltské zemi. V roce 2009 se eurovoleb v Lotyšsku zúčastnil italský novinář a bývalý moskevský korespondent Giulietto Chiasa, který se objevil na kandidátce strany reprezentující ruskou menšinu. Zvolen však nebyl.

V souvislosti s případnou Berlusconiho kandidaturou je také skloňován příběh litevského milionáře a bývalého ministra financí Victora Uspaskische. Ten byl zvolen do Evropského parlamentu v roce 2009, a kvůli získané imunitě tak nakrátko unikl trestnímu stíhání za daňové podvody. Uspaskisch byl však zbaven mandátů na konci loňského roku.

Berlusconi je dnes středem pozornosti také kvůli tomu, že imunitní výbor italského Senátu dnes rozhoduje o tom, zda kvůli zmíněnému rozsudku doporučí odebrání jeho mandátu v horní komoře. Rozhodnutí výboru může ovlivnit existenci současné italské vlády, která je závislá na podpoře seskupení Lid svobody.