Belgie téměř rok bez vlády. Novou šanci má socialista Di Rupo

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Michiel Hendryckx.

Král Albert II. včera požádal předsedu frankofonních socialistů, aby se pokusil sestavit novou vládu. Jedná se prozatím o poslední podobný pokus. Volby se v jazykově rozdělené zemi konaly vloni v červnu, krátce na to země bez vlády prošla předsednictvím EU a pět měsíců poté ji stále nemá.

Belgický král Albert II. včera pověřil socialistu Elia Di Rupa sestavením příštího vládního kabinetu a vyjednáváním s politickými reprezentanty vlámské a valonské komunity.

Ani jedenáct měsíců po posledních parlamentních volbách země stále nemá funkční vládu, což má mimo jiné i důsledky na hospodaření země. Ratingová agentura Standard & Poor’s kvůli politické krizi dokonce dala zemi dokonce výhled na snížení jejího hodnocení.

„(Král) jej pověřil sestavením nové vlády a vyzval ho, aby se chopil jakékoliv iniciativy, která by tomuto účelu mohla pomoci,“ píše se v oficiálním prohlášení královského paláce.

Pokud by Di Rupo uspěl, stal by se historicky vůbec prvním frankofonním ministerským předsedou Belgie. Ovšem vzhledem k tomu, že volby v zemi proběhly již téměř před rokem, nemá designovaný vyjednavač před sebou rozhodně lehký úkol.

Belgická procedura spojená s vytvářením nové vlády je poměrně komplikovaná. Král nejprve jmenuje jakéhosi „předvyjednavače“ (preformateur), který nejprve oťuká terén a teprve poté „vyjednavače“ (formateur), jehož úkolem je kabinet sestavit.

Všichni, které král až dosud pověřil jednáním, měli statut předvyjednávačů. Di Rupa ovšem státník jmenoval rovnou „vyjednavačem“, což podle pozorovatelů může znamenat dvě věci: buď se vyhlídky na sestavení nové vlády zlepšují nebo už začíná být situace opravdu zoufalá.

Celý problém se sestavováním belgické vlády se točí kolem sporu mezi bohatší vlámskou komunitou, která si přeje větší autonomii, a chudšími frankofonními Valony, kteří jakoukoli změnu odmítají. Rozdělení obou komunit jasně ilustrují statistiky nezaměstnanosti, která je ve Valonsku oproti zbytku země dvojnásobná.

Belgie, kterou v současné době vede prozatímní vláda, se kvůli absenci stabilního kabinetu dostává do hledáčku finančních trhů. Výnosy z vládních obligací stále rostou a veřejný dluh se v loňském roce dostal na 96,8 % HDP.

Přestože se díky slušnému výkonu belgické ekonomiky a vládnímu programu, který počítá se zastropováním deficitu, daří tlak trhů zatím tlumit, ratingová agentura Standard & Poor’s u svého hodnocení Belgie AA+ stále udržuje negativní výhled.

Po loňských parlamentních volbách se Di Rupo, jehož valonští socialisté získali o jediné křeslo méně než vlámští nacionalisté z Nové vlámské aliance (N-VA), jevil jako nejpravděpodobnější kandidát na premiérské křeslo. Zdá se ale, že jeho naděje nejsou příliš veliké. Představitelé N-VA minulý týden prohlásili, že se jednání z mrtvého bodu stále nikam nepohnula.