ANO představilo program pro eurovolby, termín přijetí eura určit nechce

Pavel Telička; zdroj: Evropská komise

ČR si na rozdíl od jiných států, které k Unii přistoupily současně nebo před ní, nedokázala vybudovat postavení aktivního, respektovaného a vlivného partnera, uvádí se v programu hnutí ANO pro nadcházející eurovolby. Právě to by chtělo ANO po příštích volbách změnit. V dokumentu se také mimo jiné dočteme, že stanovení data pro přijetí eura je předčasné. V čele kandidátky bude bývalý český eurokomisař Pavel Telička.

Hnutí ANO, které se v říjnových parlamentních volbách umístilo jako druhé, představilo svůj program pro květné volby do Evropského parlamentu.  

ANO do evropských voleb povede někdejší hlavní vyjednávač přístupu ČR do EU a bývalý eurokomisař Pavel Telička.

Jako své hlavní cíle si vytyčilo hnutí zvýšení konkurenceschopnosti, stabilizaci finančního prostředí, posílení bezpečnosti uvnitř Unie, rozšíření Unie a stabilizace jejího prostředí a zvýšení role EU ve světě.

Stanovit termín přijetí eura je předčasné

„Uvědomujeme si, že musíme zásadně změnit naše působení v EU, chceme-li v ní být úspěšní,“ uvádí se ve zmíněném dokumentu.

Hnutí dodává, že přestože měla ČR veškeré předpoklady využít členství v Unii k posílení svého postavení v Evropě a ve světě a zvýšit svoji konkurenceschopnost, nabízený potenciál nenaplnila. „Jednotlivé české vlády, nesporně i z důvodu neznalosti EU, malého sebevědomí vůči okolnímu světu, nedostatečné prozíravosti a především absence ucelené a konzistentní politiky se vůči Unii a její činnosti za každou cenu vymezovaly, aniž by uměly formulovat životaschopné alternativní představy, koncepce a návrhy.“

„Početní zastoupení Čechů na středních a vyšších postech v Komisi neodpovídá velikosti ČR a počtu jejích obyvatel. Také proto je vliv naší země v EU omezený.“

ANO se vyjadřuje i k jednomu z nejdebatovanějších evropských témat – přijetí společné měny euro. Podle hnutí není zatím vhodná doba pro stanovení data přijetí eura v ČR. Česko by se mělo soustředit především na plnění maastrichtských konvergenčních kritérií. Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš nedávno uvedl, že ke společné měně se nepřipojíme dříve než za šest let.

ANO se nebrání ani trendům spojeným se vznikem vícerychlostní Evropy. „Je legitimní, pokud některé země se z vlastní vůle či z důvodu neplnění kritérií neúčastní některých integračních okruhů (například přijetí eura) – v rozšiřující se Unii lze spíše očekávat posílení tohoto trendu, byť v některých případech dočasné.“

Podpora jádra a uhlí

Hnutí se dále zasazuje například za úpravu nedávno přijaté reformy společné zemědělské politiky. K té by podle něj mělo dojít i v regionální politice.

V energetické politice se ANO chce ohlížet na česká specifika. „Odmítavě se budeme stavět k jakékoliv koncepci energetické politiky nebo evropské legislativě, která by znevýhodňovala jadernou energetiku a využívání strategických zásob uhlí v ČR.“

ANO také podporuje rozšiřování EU, nicméně v oblastech, kde by vstup nové země mohl přinést znatelný negativní dopad na ČR, je podle něj na místě iniciovat jednání o přechodných opatřeních, která by ho tlumila.

„Z pohledu ANO není vhodná doba pro stanovení data přijetí eura v ČR.“

„Je-li kandidátská země takového rozměru, že by její vstup do Unie za běžných podmínek měl destruktivní dopad na unijní rozpočet prostřednictvím zemědělské, regionální a dalších politik, přistoupení je pak v praxi těžko realizovatelné,“ uvádí se v programu.

Výrazné zastoupení žen na kandidátce?

Zatímco Teličkova kandidatura už je dlouhou dobu známa, další jména by měla být schválena tento pátek (21. února). Na kandidátce by se měl objevit bývalý zástupce státního tajemníka pro evropské záležitosti a ředitel sekce EU na ministerstvu zahraničí Petr Ježek. Podle Teličky také hnutí počítá s výrazným zastoupením žen.

„Pokud bude kandidátka schválena tak, jak jsem ji předložil, měli bychom v ní najít vyvážené zastoupení lidí z veřejného sektoru i byznysu,“ řekl Telička EurActivu v nedávném rozhovoru.

Známí jsou už i kandidáti některých dalších stran. ČSSD povede sociolog Jan Keller, dvojkou a trojkou jsou současní europoslanci Olga Sehnalová a Pavel Poc. Do čela kandidátky KDU-ČSL byl zvolen právník a bývalý ministr Pavel Svoboda, dvojkou je bývalá úřadující předsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury povede advokátka Klára Samková.

Do čela ODS se pravděpodobně postaví první místopředseda strany Jan Zahradil. Zájem kandidovat redakci potvrdili i další europoslanci – Edvar Kožušník, Evžen Tošenovský, Oldřich Vlasák a Milan Cabrnoch. O kandidátce se však bude teprve rozhodovat.

Jasno zatím nemají komunisté ani TOP 09. U druhé zmíněné strany se nejvíce mluví o bývalém ministru spravedlnosti za ODS Jiřím Pospíšilovi a někdejším guvernérovi České národní banky Luďku Niedermayerovi. Výkonný výbor Starostů a nezávislých navrhl na post lídra senátora Jaromíra Štětinu. Jasno by mělo být ve čtvrtek. TOP 09 byla první stranou, která představila svůj program.

Autor: Anna Kuznická