Mach (Svobodní): Špatné směřování EU můžeme ještě změnit

Petr Mach, předseda SSO

„Evropa je jediný kontinent, kde ekonomika neroste a kde je nezaměstnanost tak obrovská. Je tomu tak proto, že EU chce rozhodovat z Bruselu všechno – od toho, z čeho vyrábíme elektřinu až po výši daní. Je ale jistá šance to změnit,“ říká předseda Strany svobodných občanů a lídr její kandidátky pro evropské volby Petra Macha.

V čem by se podle Vás měla Evropská unie za 5 let lišit od té, v jaké se nacházíme dnes?
Evropa je jediný kontinent, kde ekonomika neroste a kde je nezaměstnanost tak obrovská. Je tomu tak proto, že EU chce rozhodovat z Bruselu všechno – od toho, z čeho vyrábíme elektřinu až po výši daní. Mám obavu, že za pět let bude celoevropská nezaměstnanost ještě vyšší a hospodářský úpadek se prohloubí.

Je ale jistá šance to změnit. Například evropské směrnice stanovují povinné kvóty na biopaliva a na solární elektřinu do roku 2020. Evropská komise bude chtít kvóty prodloužit do roku 2050. Bude záležet na Evropském parlamentu, jestli takové prodloužení schválí, nebo ne.

„Není náhoda, že nezaměstnanost je vysoká ve všech zemích EU a nízká v evropských zemích, které v EU nejsou.“

Jaké jsou hlavní tři témata Vašeho programu pro evropské volby? Co konkrétně byste jako europoslanec v těchto otázkách chtěl vykonat?
Chceme bránit „euronesmyslům“, jako jsou zákazy žárovek, kvóty na cukr či kvóty na solární elektřinu. Chceme zabránit zavedení eura v ČR. Navrhneme změnu smlouvy, podle které by členství v eurozóně bylo dobrovolné.

Nakolik by měla evropským volbám dominovat čistě evropská témata? Jaké místo by v nich měla mít ta národní?
Byla by hloupost v eurovolbách slibovat něco, co je čistě v kompetenci českého parlamentu. Z Bruselu ale dnes pochází většina legislativy. Hranice mezi národním a evropským je tak již velmi tenká. Má například smysl mluvit o nezaměstnanosti, protože na její výši mají evropské regulace silný vliv. Není náhoda, že nezaměstnanost je vysoká ve všech zemích EU a nízká v evropských zemích, které v EU nejsou.

Po evropských volbách bude také sestavována nová Evropská komise. Kdo by měl být českým eurokomisařem a o jaké portfolio bychom se měli podle Vás ucházet?
Na nás nejvíc dopadá energetická politika EU. Bylo by skvělé, kdybychom mohli mít v komisi člověka, který by bránil drahým energetickým regulacím. Takového si ale zase šéf Evropské komise nebude chtít k sobě vzít. Navíc eurokomisař nesmí hájit národní zájem, přísahá službu Bruselu. Evropská komise byla vždy spíš odkladištěm nepotřebných politiků. Je to post za odměnu pro někoho, kdo není úplně senilní a kdo v domácí politice začíná překážet. Proto potřebujeme zástupce v Evropském parlamentu, aby nás před návrhy Evropské komise bránili.

Jaké jsou ambice Vaší strany pro nadcházející volby?
Svobodní chtějí získat 5 % hlasů a zasednout v Evropském parlamentu. Díky tomu bude v Evropském parlamentu znít hlas lidí, kteří si přejí omezení evropských regulací. A je šance, že se tam letos dostane více takových zástupců z řady členských států. Posílilo by to také Stranu svobodných občanů doma pro další volby do Poslanecké sněmovny.

Autor: Anna Kuznická