Výbor regionů volá po další regionální strategii – tentokrát pro oblast Severního moře

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Tomasz Sienicki.

Evropská unie bude mít možná již v pořadí třetí regionální „makrostrategii“. Po vloni schválené strategii pro Pobaltí a v současné době připravované Podunajské strategii by ta nejnovější měla sdružovat země nacházející se na pobřeží Severního moře a Lamanšského průlivu.

Cílem tzv. „makrostrategií“, které například bývalý eurokomisař pro regionální politiku Pawel Samecki označil za „budoucnost regionální spolupráce“, je maximálně využít ekonomický potenciál, který „makroregion“ nabízí. Zároveň je ale třeba se ruku v ruce podílet na řešení společných výzev – jako je například ochrana životního prostředí, hospodářský rozvoj, bezpečnost, doprava apod. 

V současné době se Evropská unie může pochlubit jednou z evropské úrovně iniciovanou a koordinovanou regionální strategií – pro Pobaltí. Tato strategie, která byla schválena vloni, sdružuje státy se společným jmenovatelem – Baltským mořem. Patří mezi ně: Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Lotyšsko, Litva, Polsko a Švédsko.  

Zároveň na evropské úrovni probíhají diskuse o další strategii – tentokrát pro země, které spadají do povodí druhé nejdelší evropské řeky Dunaje. Veřejná konzultace k této strategii byla odstartována v únoru letošního roku (EurActiv 3.2.2010) a účastnící se státy (mezi nimi i Česká republika) nyní jednají např. o jejím financování (EurActiv 30.9.2010).

Na včerejším (5. října) plenárním zasedání Výboru regionů, politickém shromáždění, ve kterém zasedají zástupci místních a regionálních orgánů evropské sedmadvacítky, se projednávala možnost realizace v pořadí již třetí takové strategie – tentokrát zahrnující státy, jež se rozprostírají na pobřeží Severního moře a Lamanšského průlivu. 

Hermann Kuhn ze Strany evropských socialistů (PES), který zastává funkci zpravodaje včera schválené zprávy, se domnívá, že Unie podobné strategie nutně potřebuje. „Řešení problémů v oblasti Severního moře a kanálu La Manche už nelze dále odkládat – jedná se o nadměrný výlov ryb, znečištění a přechod z těžby ropy na větrnou energii,“ vysvětluje Kuhn a dodává: „Evropská strategie nám může poskytnout platformu pro užší spolupráci, v níž mohou mít regiony a města silný hlas a vliv.“ 

Mezi státy, které by se na nové strategii měly podílet, najdeme jak členské státy EU (Belgie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Německo, Švédsko a Velká Británie), tak země, které nejsou členy Unie (Norsko).