Vláda malé a střední podniky podporuje, některá opatření jdou prý ale proti nim

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: jscreationzs

Kabinet Petra Nečase schválil koncepci pro podporu malých a středních podniků, která má posílit jejich konkurenceschopnost. Zástupcům podniků se strategie líbí, upozorňují však, že některé kroky vlády firmám naopak neprospívají. Silné výhrady mají proti institutu tzv. nespolehlivého plátce.

Vláda včera (12. prosince) schválila koncepci podpory malých a středních podnikatelů na období let 2014 až 2020. Mezi její cíle patří zlepšení podnikatelského prostředí, efektivní využívání energie nebo důraz na technické a přírodovědné vzdělávání. Dokument vyšel z dílny ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Celkově tak má plán vést k posílení malých a středních podniků v rámci české ekonomiky a růstu jejich konkurenceschopnosti. Malí a střední podnikatelé v České republice podle údajů ČTK zaměstnávají přes 1,8 milionu zaměstnanců, což představuje 61 % procento všech pracovníků Česka. Na vývozu se podílí asi 51 % a na dovozu 56 %.

Koncepce má být základem pro přípravu programovacího období kohezní politiky po roce 2014 a nového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Dokument přináší 50 opatření, která mají umožnit efektivní fungování podniků. Zdůrazňuje přitom 6 priorit. Vedle těch zmíněných je to ještě podpora začínajících podnikatelů, podpora exportu a podpora inovačního podnikání.

Neplatiče má řešit stát

Podle předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Karla Havlíčka je strategický dokument připraven dobře. Důležitá ale bude realizace jednotlivých návrhů.  

„Význam bude mít tehdy, pokud se dokáže implementovat, a to je obecně problém všech strategií, které u nás připravujeme,“ řekl Českému rozhlasu.

Kabinet Petra Nečase podle něj v koncepci správně poukazuje na nutnost snižování administrativní zátěže. Některá vládní opatření ale administrativní zátěž naopak zvyšují. Podle Havlíčka jde například o zavedení institutu nespolehlivého plátce.

Podle tohoto opatření ministerstva financí mají odběratelé od příštího roku kontrolovat, zda není některý z jejich dodavatelů zapsán na seznamu podniků, které neodvádí správně DPH. Pokud by to odběratel neudělal a dodavatel by DPH nezaplatil, přejde tato povinnost na odběratele.

„Je to jednoznačně alibistické přenášení odpovědnosti a administrativy na někoho, kdo s tím nemá co společného,“ uvedl v rozhlase Havlíček.

Proti institutu nespolehlivého plátce se AMSP důrazně ohradila a na své výhrady upozornila i v korespondenci s premiérem Nečasem.

„Nejsem si jista, jaká je představa zákonodárců o fungování v praxi, ale z návrhu de facto vyplývá, že bude nutné před každou platbou každé faktury na webu finančního ředitelství ověřovat, zda tam daný účet našeho dodavatele ‚nevisí‘ či se tam zrovna neobjevil,“ uvedla v tiskové zprávě Pavla Břečková z představenstva AMSP.  

Podnikatelé se podle ní stávají „v podstatě rukojmími neschopnosti české administrativy“, která nezvládá plnit své úkoly.