Vláda bude při podpoře svých priorit sázet i na fondy EU

Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj; zdroj: Úřad vlády.

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky, která bude zítra schvalovat své programové prohlášení, počítá pro podporu svých priorit i s prostředky z evropských strukturálních a kohezních fondů. Jejich využití ale musí být co nejefektivnější.

Rozvoj podmínek pro svobodné podnikání, vymahatelnost práva, nastartování udržitelného hospodářského růstu, zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky země, tvorba pracovních míst s důrazem na problémové regiony, účinná pomoc lidem žijícím v hmotné nouzi a rovnoměrný rozvoj krajů a obcí. To jsou priority, na které chce vláda premiéra Bohuslava Sobotky v příštích letech soustředit i prostředky z evropských fondů. 

Uvádí se v to v návrhu programového prohlášení, které bude koaliční kabinet ČSSD, KDU-ČSL a ANO schvalovat zítra večer.

Minimalizovat ztráty 

S maximálním využitím přínosů, které zemi nabízejí evropské fondy, počítají i priority jednotlivých ministerských rezortů včetně ministerstva dopravy, kultury či průmyslu a obchodu aj. 

Ministerstvo pro místní rozvoj, které v Česku koordinuje čerpání evropských prostředků, si jako jeden ze svých hlavních cílů určilo maximální možné dočerpání evropských fondů za období 2007-2013. 

Nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) včera informovala o tom, že Česká republika patří mezi nejpomaleji čerpající země v EU. V loňském roce země nezvládla vyčerpat 10 miliard korun.

„V letošním roce hrozí riziko, že nevyčerpáme zhruba 24 miliard korun. Cílem vlády je, aby na konci roku byla tato částka co nejmenší,“ komentoval situaci předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Spolu s plánem, jak možnou ztrátu minimalizovat, je zároveň potřeba pracovat na dokončení příprav na čerpání fondů v období 2014-2020.