Věra Jourová: Nová vláda do přípravy fondů EU zasáhne

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Idea go.

Vznikající koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, která nyní pracuje na společném programu, pravděpodobné zasáhne do přípravy čerpání prostředků z evropských fondů v období 2014-2020. EurActivu to potvrdila místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová, o níž se nejčastější hovoří jako o příští ministryni pro místní rozvoj. Spuštění čerpání v létě příštího roku by ale případné změny ve strategii neměly ohrozit.

Příprava čerpání prostředků z evropských fondů v rámci nového sedmiletého rozpočtu (2014-2020) v České republice vrcholí. Podle informací EurActivu čeští vyjednavači spolu se zástupci Evropské komise v těchto týdnech ladí strategii, do jakých oblastí by měly od příštího roku proudit evropské peníze. Jasno musí mít do jara příštího roku, kdy budou schvalovat poslední verzi tzv. Dohody o partnerství. 

Podle místopředsedkyně hnutí ANO Věry Jourové tím ale vzniká určitý časový prostor, který může nová vláda využít k prosazení některých změn. Na mušce má především tzv. národní rozvojové priority, které na konci léta 2011 schválila ještě Nečasova vláda. 

Nenatřeme to na oranžovou 

Kabinet premiéra Petra Nečase tehdy podepsal dokument, podle něhož se evropské fondy v rozpočtovém období 2014-2020 mají zaměřit především na posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky, zvyšování kvality a efektivity veřejné správy, podporu sociálního začleňování nebo integrovaný rozvoj území.   

Jourová, o které se nejčastěji spekuluje jako o příští ministryni pro místní rozvoj, je přesvědčena, že při výběru priorit pro investice z evropských fondů je nutné dbát především na jejich návratnost. „Chceme se na to dívat novýma očima,“ řekla EurActivu. 

Podle političky, která v minulosti působila na ministerstvu pro místní rozvoj, tak bude nová vláda akcentovat oblasti, jako je zaměstnanost, veřejná infrastruktura a věda a výzkum.  

Zda ale strategický dokument dozná nějakých změn, bude podle ní záležet až na výsledcích analýzy, kterou si koalice nechává zpracovat. „Ano, je skutečně možné, že některé zásahy provedeme, ale opakuji, bude to jedině na základě práce s daty,“ dodala s tím, že případné změny nebudou zásadního charakteru. 

„Nepočítáme s tím, že když dohoda vše natírá na zeleno, tak my to předěláme na oranžovou,“ uvedla. 

Brusel případné změny chápe 

Pokud se nová koaliční vláda rozhodne strategii pro evropské fondy 2014-2020 přepracovat, spuštění čerpání evropských fondů v příštím roce to ale podle Jourové neohrozí. 

„Evropská komise politický vývoj v České republice sleduje a ví, že tady proběhly volby, a proto dojde ke změně vlády. Chápe také, že nová vláda bude chtít do přípravy fondů EU zasáhnout,“ vysvětlila redakci. 

Podpis strategického dokumentu, který je nutný pro start čerpání, je tak podle informací redakce pravděpodobný v létě příštího roku.  

„Podpis dohody v létě 2014 se musí stihnout, je to dané evropskou legislativou,“ potvrdila Jourová.