V4 bude usilovat o unijní peníze na obnovu paneláků společně

Země V4 se včera v Bratislavě domluvily na společném návrhu, který umožní čerpání peněz z evropských fondů na obnovu panelových sídlišť.

Čerpání peněz na tento účel umožnily ústupky ze strany Velké Británie při projednávání finanční perspektivy na roky 2007 – 2013. Daniela Grabmüllerová, ředitelka odboru bytové politiky českého Ministerstva pro místní rozvoj pro agenturu ČTK řekla: „Tato slovenská iniciativa byla zaměřena hlavně na to, abychom zkoordinovali svá stanoviska pro další vyjednávací aktivity. České republice i Slovensku šlo vždy především o renovaci nejen panelových domů, ale celých panelových sídlišť jako částí měst.“

Společný návrh bude zaslán Evropské komisi, která však připravila už předtím svůj vlastní. Ten se však podle Grabmüllerové ČR ani Slovensku „příliš nelíbí“ a proto připravily alternativní formulace odstavců. V případě schválení v Radě EU a následně v Evropském parlamentu by podle Radka Martínka, ministra pro místní rozvoj, do České republiky mohly přitéct peníz na obnovu paneláků a panelových sídlišť ve výši jedné až dvou miliard korun ročně. Ostatní země byly v odhadech na množství peněz vyčleněných z Bruselu na tento účel zdrženlivější. Vzhledem k odhadům, které hovoří o nutnosti investovat do jejich obnovy 300 – 400 miliard korun, je to nižší částka než jakou bude muset investovat Státní fond rozvoje bydlení a samotní majitelé panelových bytů.

V České republice je kolem 80.000 panelových domů, ve kterých žijí zhruba čtyři miliony lidí.