Nejlépe se žije v Praze, ukázal výzkum

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Giku.

Praha nabízí nejlepší pracovní podmínky, kvalitní vzdělání, nejrozvinutější infrastrukturu a v neposlední řadě i dostatečné kulturní vyžití. I proto se hlavní město umístilo na první příčce ve výzkumu projektu Místo pro život, který mapuje kvalitu života obyvatel v regionech ČR. Na druhém a třetím místě skončili vítězové předešlých ročníků – Plzeňský a Královehradecký kraj. Poslední příčku obsadil Moravskoslezský kraj.

Podle výzkumného projektu Místo pro život, který již potřetí vyhodnocuje úroveň životních podmínek obyvatelstva v jednotlivých krajích České republiky, je nejlepším místem pro život hlavní město Praha. 

Obyvatelům nabízí výborné podmínky pro práci, kvalitní vzdělání, nejrozvinutější infrastrukturu a také dostatek příležitostí pro kulturní život. 

„Vítězství hlavního města není nijak překvapivé. V Praze je výborná infrastruktura, ale i pracovní podmínky, které jsou podle průzkumu veřejnosti vnímány vůbec jako nejdůležitější oblast,“ okomentoval výsledky výzkumu, který pracuje jak se statistickými daty, tak průzkumy mezi 1.400 respondenty a osmnácti respektovanými osobnosti kolegia, Ondřej Pivoňka, analytik agentury Datank. 

Kromě toho je hlavní město podle jeho slov ceněno i v oblasti občanské společnosti a tolerance, zdravotnictví či v možnostech trávení volného času.

Život ve velkoměstě

Na druhou stranu život ve velkoměstě není jen o výhodách. S vysokým počtem železnic, dálnic a silnic je Praha místem, kde se stává nejvíce nehod, a také je tu nejvyšší kriminalita. Podle průzkumu jsou Pražané nejvíce ze všech krajů nespokojeni právě v oblasti bezpečnosti a také životního prostředí.

„Letošní data ale ukazují na pozitivní posun. Například znečištění ovzduší snížila Praha meziročně o téměř 30 %,“ dodal analytik. 

Hlavní město za nižší znečištění ovzduší okyselujícími látkami získalo označení Skokan roku. Největší podíl na tom podle výzkumu nese částečné využití největšího teplárenského zdroje na území města, kterým jsou teplárny Malešice. „Ve srovnání s předchozími roky byla teplárna v provozu jen méně než polovinu obvyklé roční provozní doby,“ píše se ve zprávě.

Druhé místo v kategorii Skokan roku získal Liberecký kraj za snížení konkurence na pracovním trhu. Třetí příčka pak patří Jihočeskému kraji za největší snížení počtu nezaměstnaných osob do 24 let.

Senioři a mladí

A jaké kraje se umístily, co se týče kvality života pro obyvatele, hned za hlavním městem? Druhé místo podle výzkumu připadlo vítězi ankety z roku 2011, kterou byl Plzeňský kraj. Ocenění si získal především za počet dětských hřišť, dobrovolných hasičů či díky atraktivitě vysokých škol. 

Plzeňský kraj rovněž nabízí (po Praze) nejvyšší počet pracovních příležitostí. S tím by ale určitě nesouhlasili zdravotně postižení spoluobčané, pro které naopak počet pracovních příležitostí v kraji klesl. Kraj se také nemůže chlubit vysokou návštěvností kulturních akci či vyšším využítím koupališť. 

Třetí místo v anketě Místo pro život obsadil Královehradecký kraj, který zvítězil v loňském roce. Ve všech hodnocených oblastech se stabilně drží poblíž vrcholu, či alespoň ve středu žebříčku. Vysoce hodnocen je jeho kladný přístup k seniorům či lidem se zdravotním  postižením.  

Hůře se však v kraji žije mladým lidem. Absolventi středních škol v drtivé většině odcházejí za prací jinam. Důvodem je i to, že Královehradecký kraj představuje kraj s nejvyšším podílem nezaměstnaných mladých v celé republice. 

Odpad a málo kultury 

Naopak poslední příčku v kvalitě života jeho obyvatel obsadil Moravskoslezský kraj. Pohořel v nedostatku pracovních příležitostí, zpracování odpadu či nedostatku kulturních akcí. Nejhorší hodnocení získal v projektu i vloni. 

„Počet dárců krve klesl o více než pět procent. Počet lékáren klesl o téměř devět procent, jde o největší pokles v republice. Naopak o devět procent narostla produkce komunálního odpadu,“ sdělila iDnes.cz mluvčí projektu Místo pro život Helena Pirnerová.  

Kraji se ve srovnání se zbytkem republiky daří v jediné oblasti, kterou je infrastruktura.  

„Moravskoslezský kraj je specifický. Je průmyslovou základnou a tahounem HDP České republiky, což vede k horším číslům třeba v oblasti životního prostředí. Tady se nikdy nevyrovná jiným,“ podotkl hejtman kraje Miroslav Novák (citován již zmíněným serverem). 

Jak již bylo řečeno, kraji se podle výsledků projektu nedaří ani v kultuře. S tím ale Novák nesouhlasí. „Přepočítávání na počet obyvatel zkresluje. Akcí máme násobně více než jinde. A třeba Dny NATO nebo festival Colours of Ostrava mají obří návštěvnost,“ uvedl.