Ústecký ani Karlovarský kraj korekci zatím neuhradí, Karlovarští to ale zvažují

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Phaitoon.

Korekce, kterou Regionálnímu operačnímu programu Severozápad kvůli chybám vyměřila Evropská komise, zůstává stále nedořešena. Ani jeden z dotčených krajů se totiž k jejímu zaplacení zatím nepřihlásil. Úhradu zcela odmítá Ústecký kraj, zatímco zastupitelé Karlovarského kraje se ještě nerozhodli a budou o účasti na platbě, která by mohla částečně obnovit proplácení, jednat.

Z Regionálního operačního programu Severozápad (ROP Severozápad) mohou na své projekty čerpat prostředky příjemci z Karlovarského a Ústeckého kraje. Tak se ale nyní neděje, protože program byl kvůli problémům pozastaven a hledá řešení, jak uhradit 2,6 miliardovou korekci, kterou mu vyměřila Evropská komise. 

Kdo za chyby nakonec zaplatí ale stále není jisté, protože kraje se k úhradě nehlásí a rezort financí tvrdí, že odpovědnost nesou kraje a nikoliv stát (více EurActiv 22.3.2013).  

Tento scénář se výrazně nezměnil ani po odděleném jednání zastupitelů obou zmíněných krajů, které proběhlo na začátku tohoto týdne.  

Zastupitelé Ústeckého kraje na něm přijali usnesení, ve kterém uvedli, že se na uhrazení korekce odmítají podílet. Odpovědnost prý nesou orgány České republiky. Zastupitelé poté informovali, že budou jednat s premiérem Petrem Nečasem.

„Ústecký kraj si uvědomuje vážné problémy některých žadatelů, ale jiné rozhodnutí zastupitelé přijmout nemohli, neboť by se zhroutilo financování celého kraje. Budeme však pokračovat v jednání jak s premiérem a příslušnými ministerstvy, tak i s žadateli o dotace v našem kraji. Stále věřím v kompromisní řešení, které bude přijatelné pro všechny a které povede k proplacení a dočerpání všech finančních prostředků,“ uvedl Oldřich Bubeníček (KSČM), hejtman Ústeckého kraje. 

Částečné obnovení proplácení? 

V Karlovarském kraji, kde se jednání zastupitelů stejně jako v případě Ústeckého kraje účastnili i zástupci ministerstev financí a pro místní rozvoj, je ale situaci přece jen trochu jiná. Náměstek ministra financi Jan Gregor totiž zastupitelům během schůze sdělil, že pokud se kraj k uhrazení plošné korekce přihlásí sám, mohlo by dojít k částečnému obnovení fungování operačního programu alespoň pro území Karlovarského kraje.

Zastupitelé proto své rozhodnutí ještě zvažují a zatím podle informací EurActivu o ničem nerozhodli. O případné úhradě části korekce chtějí jednat jak s rezortem financí, tak s předsedou vlády. Úhrada Karlovarského kraje by měla činit zhruba třetinu z celkové částky korekce.

„Informace náměstka financí je pro mě nová, proto jsem navrhl přerušit jednání zastupitelstva. Chceme zvážit nabídku ministerstva financí, podle níž by mohl kraj v případě, že na pokutu přistoupí, brzy začít z programu čerpat bez ohledu na stanovisko Ústeckého kraje,“ sdělil novinářům náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil

„Severozápad byly vždy dva kraje a nyní jsme se během 15 minut dozvěděli, že jdou rozdělit. Já náměstkovi ministra věřím, ale buďme ostražití,“ uvedl k přerušení jednání hejtman Josef Novotný (ČSSD). 

„Ministerstvo financí najde ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj způsob proplácení dotací pouze v Karlovarském kraji. Bude se to týkat proplácení projektů i certifikace,“ komentoval situaci náměstek ministra financí Jan Gregor.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již v minulosti několikrát zopakoval, že stát korekci za ROP Severozápad neuhradí, a odmítl, aby na chyby ROPu dopláceli daňoví poplatníci z ostatních krajů. Dotčeným krajům nabídl půjčku ve výši 1,5 miliardy korun. Kraje by ji splácely ze svých rozpočtů do roku 2020.