Špidla: ČR nesmí podceňovat rozvoj lidského kapitálu

zdroj: Evropská komise.

Fondy EU by v příštím programovém období (2014-2020) měly v ČR podpořit důležité investice do infrastruktury, ale stejnou měrou by se měly vynakládat i na podporu tzv. měkkých projektů. Česko spolu s dalšími členskými zeměmi z východní Evropy totiž podceňuje rozvoj lidského potenciálu a schopností. EurActivu to sdělil bývalý premiér a eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla.

Kohezní politika bývá v dokumentech EU popisována jako politika, jejímž cílem je smazat rozdíly mezi bohatou částí Evropy a její zaostalejší částí v hospodářské i sociální oblasti.  

Více jak 80 % rozpočtu kohezní politiky, která spolkne téměř třetinu rozpočtu EU, putuje tak do nejchudších regionů. V České republice se to týká všech regionů s výjimkou hlavního města Prahy. 

Česko by proto na tento fakt nemělo zapomínat a v příštím sedmiletém programovém období, které odstartuje v roce 2014, by se mělo stejně jako nyní soustředit na dobudování moderní infrastruktury.

Zároveň ale musí přestat podceňovat investice do tzv. měkkých (neinfrastrukturních) projektů, z nichž se z evropských peněz financují projekty na podporu vzdělávání, nezaměstnaných, osob se zdravotním postižením, zvyšování kvalifikace úředníků veřejné správy atd. EurActivu to sdělil bývalý český premiér a někdejší evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla

„Rozvoj lidského kapitálu je jedna ze zásadních věcí, která se u nás šíleně podceňuje,“ uvedl.  

Česká republika v tom ale podle něj není v Evropě sama. Podobně se prý chovají i okolní země, které spolu s Českem vstoupily do Evropské unie v posledních deseti letech.

„Sice nechápu důvody, ale bývalé východní země mají tendenci upřednostňovat hardware, tedy silnice a beton, nad softwarem, tedy kultivováním lidských schopností,“ dodal. 

Čeští vyjednavači v Bruselu by se tak v přípravách na příští období 2014-2020 měli podle Špidly soustředit především na to, aby u Evropské komise prosadili rovnováhu právě mezi těmito oblastmi.