Komise Česku pozastavila proplácení eurofondů, řešení má být na stole do června

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles.

Podle informací některých médií Česká republika přestane žádat o zpětné proplácení prostředků z evropských fondů na již schválené projekty, a to minimálně do června letošního roku. Důvodem jsou výtky, které se Česku dostaly od Evropské komise za potíže při čerpání.

Proplácení prostředků z evropských strukturálních fondů, Evropského fondu pro regionální rozvoj a Kohezního fondu, nebude v České republice probíhat minimálně do června letošního roku. Včera (14. března) o tom informoval Český rozhlas Radiožurnál a server Česká pozice tuto informaci podložil potvrzením ze strany Národního fondu ministerstva financí.  

Důvodem, proč se čerpání fondů načas pozastaví, jsou výtky, které na adresu České republiky směřovala Evropská komise. Té se údajně nelíbí především nastavení auditního a kontrolního systému projektů a v neposlední řadě i časté střídání pracovníků na vedoucích pozicích, kteří nesou za čerpání zodpovědnost (například ministerstvo školství v současné době hledá již sedmého ředitele odboru pro správu evropských fondů). 

Informaci potvrdil i premiér Petr Nečas, který se minulý týden telefonicky spojil s evropským komisařem pro regionální politiku Johanesem Hahnem. 

„Momentálně se ukazuje, že nejslabší místo spatřuje Evropská komise a Evropský účetní dvůr v systému auditů, které jsou řízeny ministerstvem financí. To je v současné době nejkritičtější bod, který budeme muset v dialogu s Komisí vyřešit,“ uvedl na tiskové konferenci ministerský předseda. 

Rezort financí se ale ohradil. Podle zástupce tiskového mluvčího Jakuba Haase spočívají nejzásadnější potíže „v nastavení vztahů a procesů na úrovni konkrétních operačních programů, včetně kontrol prováděných v kompetenci řídících orgánů,“ řekl. Komise tak prý požaduje, aby se systém na ministerstvu centralizoval. 

Podle prvního náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna, jehož lidé mají koordinaci čerpání peněz z evropských fondů na starosti, ztráta alokace nehrozí. „Situace je taková, že nebudou plošně zastaveny všechny operační programy, protože se Česká republika dohodla s Evropskou komisí na opatřeních, které mají zefektivnit využívání strukturálních fondů,“ řekl Českému rozhlasu a dodal, že jedním z těchto dohodnutých kroků je právě i centralizace auditního systému. 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dnes ve sdělení zaslaném tisku upřesnilo, že příslušná opatření má Česká republika přijmout do letošního června. Vyplynulo to ze schůzky se zástupci Evropské komise, které se v pátek 9. března zúčastnili náměstci ministra pro místní rozvoj a ministra financí.

MMR zároveň věří, že situaci lze napravit. Systém čerpání, který byl nastaven v letech 2006-2007, se prý dnes „ukazuje jako nedostatečný“ a je proto třeba jej upravit. Podle úřadu je třeba pozastavení fondů vnímat jako „preventivní krok Evropské komise“, která chce mít jistotu, že auditní a kontrolní systém v České republice funguje spolehlivě.

Sociální demokraté to vidí ale jinak. Šéf delegace europoslanců Jiří Havel dnes kabinetu vyčetl, že „ani za celých 6 let finanční perspektivy Nečasovy a Kalouskovy vlády nedokázaly zajistit transparentní systém monitoringu, který by obstál před mezinárodní kontrolou“.

Podle Havla je to důvod, proč by vláda měla odstoupit.

MMR ale uvedlo, že Česká republika není jediná, která se s podobnými problémy potýká. Podobně prý Komise nyní postupuje u zhruba třetiny všech operačních programů v EU. „V ostatních zemích se tento fakt nestal politickým tématem, ale zůstal v rovině věcných technických řešení,“ postěžoval si rezort.

Pokud se vše podaří vyřešit, Česká republika o pozastavené finance z fondů EU přijít nemusí. Žádné dopady nepocítí ani žadatelé – realizované projekty se totiž proplácejí ze státního rozpočtu.