Senátor Dryml žádá Brusel, aby prověřil čerpání dotací EU

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Idea go.

Senátor Vladimír Dryml (ČSSD) se o obrátil na Evropskou komisi s písemnou žádostí, aby prověřila čerpání prostředků z evropských fondů, které do Česka proudí prostřednictvím regionálního operačního programu Severovýchod. Důvodem je údajná selhávající kontrola ze strany ministerstva pro místní rozvoj a financí.

Sociálnědemokratický senátor Vladimír Dryml je přesvědčen, že čerpání evropských dotací, které jsou přerozdělovány prostřednictvím regionálního operačního programu Severovýchod (ROP Severovýchod), neprobíhá tak, jak by mělo.  

Konkrétně, podle Drymlových slov selhává kontrola, kterou má zajišťovat ministerstvo pro místní rozvoj společně s rezortem financí. 

„Pochybení mnohdy i úmyslná při čerpání dotací nejsou postihována a pokuty za pochybení jsou systematicky promíjeny,“ uvedl Dryml v tiskové zprávě. 

Senátor se proto obrátil na Evropskou komisí, aby čerpání v ROP Severovýchod prověřila. V tiskové zprávě pak v této souvislosti upozornil například na projekt „Strom života“, v jehož  rámci vyrostl v Lázních Bělohrad nový lázeňský komplex. Evropská unie k jeho výstavbě přispěla 135 miliony korun.  

Drymlova stížnost tak doplnila nedávné trestní oznámení, které senátor podal na předsedu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod a pardubického hejtmana Radka Martínka

Vznesená obvinění se týkala údajného Martínkova korupčního jednání, kterého se měl dopustil při rozhodování o přerozdělování evropských peněz. Martínek se již v minulosti proti podobným hlasům ohradil. 

Drymlova žádost o přezkoumání čerpání eurodotací navíc přichází v momentě, kdy Evropská komise do června letošního roku pozastavila proplácení již schválených projektů. Důvodem jsou výtky mj. ohledně nastavení auditního a kontrolního systému evropských fondů v České republice (více EurActiv 15.3.2012). 

České úřady již předložily plán, jak pochybení napravit (EurActiv 21.3.2012). Pokud by se kritizované nedostatky nepodařilo odstranit, České republice hrozí, že dojde k plošnému zastavení všech operačních programů.