Regiony pro Jourovou Česko bez boje nedostane

ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová; zdroj: Vláda ČR.

Získat agendu regionálního rozvoje v příští Evropské komisi pro současnou ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou nebude jednoduché. Ambice země, která má dlouhodobé problémy s čerpáním unijních prostředků, může narazit nejen u šéfa Komise Junckera, ale i v Evropském parlamentu. Vlivní europoslanci totiž signalizují, že by se Česko mohlo pořádně zapotit při podzimním grilování kvůli možnému střetu zájmů.

Budoucí česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) se netají přáním spravovat v nové Komisi portfolio pro regionální politiku. A je to logické. Pro současnou ministryni pro místní rozvoj je problematika evropských fondů každodenním chlebem a nutno poznamenat, že tomu tak bylo i před jejím příchodem do čela rezortu. Jourová se fondům věnovala už při práci pro rodné město Třebíč, pro které připravovala projekty, či později coby náměstkyně stejného ministerstva, jež nyní vede, a mezinárodní konzultantka. 

Německá europoslankyně Grässleová: Česká ministryně bude muset prokázat, že do Bruselu nejde proto, aby jako komisařka žehlila české průšvihy s čerpáním fondů EU.

K tomu, aby se její přání, v němž za ní stojí i česká vláda v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, vyplnilo, nemusí vést snadná cesta. Po stejné agendě totiž pošilhává i současný evropský komisař pro regionální politiku Rakušan Johannes Hahn, který si o něj řekl mnohem dříve než Česká republika. I přesto, že jsou šance Jourové na vysněné místo nejisté, zdá se, že nejsou zcela ztracené.

Rakousko může být těžkým soupeřem

„Určitě to není předem prohraná bitva,“ řekl EurActivu nejmenovaný bruselský zdroj z blízkosti vyjednávání. Odvolal se při tom na existenci nepsaného pravidla, které říká, že „dvakrát do stejné řeky nevstoupíš“. Dá se totiž přeložit tak, že komisař, kterého jeho stát do unijní exekutivy nominuje i na další pětileté období, by už neměl spravovat stejné portfolio a měl by se přesunout do čela jiného generálního ředitelství. 

Na druhou stranu čeští vyjednavači na to stoprocentně sázet nemohou, nepsané pravidlo není závazné a nemusí být v konečném důsledku dodrženo. „V Evropské unii to takto nefunguje, záleží vždy na okolnostech a aktuální situaci v jednání,“ sdělil redakci jiný důvěryhodný zdroj z blízkosti české vlády, který si přál zůstat v anonymitě. 

Připustil, že Rakousko, coby stát, který se o regionální rozvoj také přihlásil, může být pro Českou republiku těžkým soupeřem. „Rakušané projevili zájem pouze o toto jedno portfolio, což může naši vyjednávací pozici zkomplikovat,“ vysvětlil. 

Jourová musí udělat dojem

Osud ministryně Jourové v Evropské komisi svírá v rukou pouze jedna osoba, která má nad složením příští exekutivy poslední slovo – designovaný předseda Komise Jean-Claude Juncker.

Ten má od členských států momentálně v rukou 14 z 28 oficiálních nominací a na další čeká. „Pan Juncker nyní sám neví, jak to dopadne,“ myslí si zdroj. A právě tady se podle něj otevírá prostor pro české vyjednavače, aby designovaného předsedu evropské exekutivy přesvědčili, že ministryně Jourová se v problematice regionální politiky vyzná a portfolio zvládne. Ona sama k tomu bude mít příležitost za dva týdny, kdy ji 7. srpna čeká důležitá osobní schůzka s Junckerem. 

„Paní Jourová bude mít neobyčejnou šanci, jak na předsedu Junckera zapůsobit a udělat dojem,“ uvedl zdroj a dodal, že pro českou političku (byť se tomu sama brání) hraje ve prospěch zejména to, že je mezi oficiálními nominanty zatím jedinou ženou. Předseda Juncker se v minulosti nechal slyšet, že v jeho Komisi usedne minimálně devět komisařek.

„Rakousko může na agendu regionálního rozvoje podle mého názoru dosáhnout pouze tehdy, pokud mu předseda Juncker nenabídne žádné jiné portfolio, které by ho uspokojilo,“ domnívá se zdroj. „Bude skutečně záležet především na tom, jak moc bude Rakousko tlačit na pilu,“ přidává se analytik think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský, který zároveň zdůrazňuje, že budoucí šéf Komise musí při rozdělování agend myslet na celou řadu faktorů. Důležitá je geografická rozloha země, její síla v institucích EU, členství v eurozóně a v neposlední řadě i velikost její státní kasy. 

Tady by však Česku naopak nemuselo hrát do karet to, že patří k čistým příjemcům peněz z evropského rozpočtu, které navíc neumí čerpat.

„Rakousko patří k čistým plátcům do rozpočtu EU, a proto mi nepřijde jako zcela iracionální argument, že by agendu regionální politiky mělo získat i podruhé právě z toho důvodu, že bude jednoduše dávat pozor na to, co se děje s přerozdělováním evropských peněz,“ řekl EurActivu Hokovský. 

Kozel zahradníkem? 

Image České republiky, kterou si země pokřivila při čerpání evropských prostředků v posledních letech, sehraje důležitou roli i při zářijovém slyšení Jourové v Evropském parlamentu, kterému se pro jeho náročnost říká „grilování“. Ministryni může být před poslanci pořádně horko. 

„Moji zahraniční kolegové v Evropském parlamentu ambice Česka získat portfolio pro regionální rozvoj komentovali s úsměvem na rtech a přirovnávali to k situaci, ve které se chce kozel stát zahradníkem,“ řekl redakci český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). 

Panice ale nepropadá, protože jedním dechem dodává, že europoslanci se zároveň zajímali o osobu české kandidátky a vyptávali se na její kompetence pro výkon agendy.  

„Určitá nedůvěra u nich samozřejmě panuje, protože paní Jourovou neznají. Pochybnosti se nicméně dají rozehnat neustálým vysvětlováním, že paní ministryně byla za stávající situace nejlepší možnou volbou,“ uvedl Zdechovský a zdůraznil, že i když se česká kandidátka na grilování sebelépe připraví, ale nebude mít dopředu zajištěnou podporu europoslanců, nemusí zkouškou projít. „Europoslanci si na ní smlsnou,“ uvedl již citovaný zdroj z blízkosti vyjednávání. 

Ministryni může být pořádné horko 

Podle informací EurActivu se totiž někteří čeští vyjednavači obávají zejména otázek německé europoslankyně a čerstvě zvolené předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleové, která v minulosti Českou republiku za špatný stav čerpání ostře kritizovala.  

I přesto, že jeden poslanec nemůže hlasování zvrátit, může kandidáta pořádně potrápit a jeho kompetence zpochybnit. Otázkou pak zůstává, zda to bude chtít předseda Juncker riskovat. Evropský parlament totiž nehlasuje o jednotlivých eurokomisařích a eurokomisařkách zvlášť, ale o Komisi jako celku. 

„Není to předem prohraná bitva.“ (zdroj EurActivu v Bruselu)

Europoslankyně Grässleová v emailové konverzaci s EurActivem zdůraznila, že kandidát či kandidátka na příštího eurokomisaře musí při grilování přesvědčit, že budou ze své pozice hájit pouze zájmy EU jako celku. Připomněla tak zakládající smlouvu EU, podle níž komisaři nemohou protežovat svůj domovský stát. 

V souvislosti s českou ambicí dosáhnout na portfolio komisaře pro regionální politiku to bude podle německé poslankyně obzvlášť důležité. Česká ministryně bude muset prokázat, že do Bruselu nejde proto, aby jako komisařka žehlila české průšvihy s čerpáním fondů EU. 

„Neaktivita a pokus nechat aféru odumřít, případně ji pohřbít, a nechat tak upadnout v zapomnění – to jsou postoje, které komisařka pro regionální politiku nemůže a neměla by zastávat,“ uvedla. 

Autor: Lucie Bednárová.