Proplácení dotací z ROP Severozápad bude obnoveno již na začátku října

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: m_bartosch

Příjemci dotací v Karlovarském a Ústeckém kraji se již na začátku října dočkají obnovení proplácení finančních prostředků z Regionálního operačního programu Severozápad (ROP Severozápad). Informovaly o tom stránky regionálního operačního programu.

„Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad již od Ministerstva pro místní rozvoj (MME) obdržela Rozhodnutí o poskytnutí dotace na předfinancování projektů předložených do operačního programu. Jde o dokument, kterým ministerstvo umožňuje proplácení dotací pro již realizované projekty,“ informoval příjemce předseda Regionální rady Petr Navrátil

Proplácení dotací pro příjemce v Ústeckém a Karlovarském kraji by podle Navrátila mělo být obnoveno již na začátku října. Vydání Rozhodnutí totiž představuje poslední fázi před samotným spuštěním proplácení. 

Ještě před tím se ale zastupitelé obou krajů museli dohodnout na poskytnutí prostředků Regionální radě na úhradu podílu korekce. Tu po ROP Severozápad za neprůhledné čerpání evropských dotací požaduje Evropská komise (více např. EurActiv 20.8.2013). 

Prostředky na úhradu podílu korekce půjčil krajům rezort financí (ve formě tzv. návratné finanční výpomoci). 

„V současné době čeká na prostředky z operačního programu několik desítek příjemců dotací z řad měst, obcí, podnikatelů či příspěvkových organizacím,“ uvedl Navrátil, podle kterého ROP Severozápad v první fázi proplatí 53 příjemcům 1,6 miliardy korun. 

„Podmínkou pro proplacení dotací pro projekty či jejich etapy pochopitelně je, že žádosti o platby, které příjemci podali, prošly úspěšně kontrolou ze strany Úřadu Regionální rady a nejsou pozastaveny, například z důvodu policejního vyšetřování,“ dodal Navrátil. 

Na prostředky z fondů EU se tak může podle jeho slov těšit například město Jílové, které má získat 64 milionů korun na rekonstrukci náměstí, či město Děčín, kde za evropské peníze (68 milionů korun) vyroste nová městská knihovna.  

Proplácení projektů v rámci ROP Severozápad je pozastaveno od léta 2012.