Premiér Sobotka: Vláda schválila sedm nových operačních programů

zdroj: Úřad vlády ČR.

Kabinet Bohuslava Sobotky dal na svém středečním (9. července) zasedání zelenou sedmi operačním programům, jejichž prostřednictvím přitečou do České republiky v příštích sedmi letech evropské miliardy. Další dva operační programy se na program dne dostanou v pondělí. První výzvy budou podle premiéra vypisovány začátkem příštího roku.

Sobotkova vláda na svém včerejším zasedání potvrdila sedm z devíti nových operačních programů, které v České republice podpoří projekty za necelých 22 miliard eur z evropských fondů. Po skončení jednání o tom informoval premiér. 

Zelenou od jeho kabinetu dostal Integrovaný operační program, OP Životní prostředí, OP Výzkum, vývoj a vzdělávání, OP Doprava, OP Zaměstnanost, OP Praha – pól růstu ČR a Program rozvoje venkova pro období 2014-2020.

Projednávání zbývajících dvou operačních programů, tedy OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a OP Technická pomoc, vláda přerušila a podle vyjádření premiéra se k jejich schvalování vrátí po víkendu hned v pondělí. 

Česko tak bude mít připravený celý balík operačních programů, která má podle harmonogramu Evropské komise předložit Bruselu do 17. července. Následně začne jednání řídících orgánů jednotlivých operačních programů s Evropskou komisí. 

„Máme ambici, aby byly všechny operační programy s konečnou platností schváleny na podzim,“ uvedl na tiskové konferenci předseda vlády Sobotky.

Podobný cíl si vláda klade i v případě podpisu tzv. Dohody o partnerství, která představuje strategický dokument obsahující základní pravidla pro čerpání v přítmí období 2014-2020. Dnes o něm v Praze jednají čeští vyjednavači spolu se zástupci Evropské komise

Premiér potvrdil, že první výzvy do nových operačních programů by měly být vypisovány hned z kraje příštího roku. „Nechceme nabírat zpoždění,“ řekl Sobotka. 

Autor: Lucie Bednárová.