Praha je sedmým nejbohatším regionem v EU, pohoršila si o jednu příčku

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Stefan Bauer.

Podle nejnovějšího průzkumu Eurostatu, jehož výsledky byly zveřejněny dnes (13. března), byla Praha v roce 2009 sedmým nejbohatším regionem v EU. Oproti předchozímu roku si ale o jednu příčku žebříčku pohoršila.

Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který prováděl evropský statistický úřad Eurostat, se Česká republika může chlubit sedmým nejbohatším regionem v Evropské unii. Statistici za něj označili hlavní město Prahu. 

V roce 2009, v němž probíhal výzkum, hrubý domácí produkt města přepočítaný na jednoho obyvatele dosáhl 175 %  průměru EU.  

Ve srovnání s předchozím rokem si ale hlavní město v porovnání s ostatními evropskými regiony pohoršilo, a to o jednu příčku. Před Prahu se tak dostalo hlavní město našeho východního souseda Bratislava.

Vůbec nejbohatším regionem v Evropské unii byl v roce 2009 vnitřní Londýn, jehož  hrubý domácí produkt v přepočtu na hlavu dosahoval 332 % průměru EU. Na záda mu ale dýchá Lucemburk (226 %), Brusel (223 %), Hamburg (188 %) a právě Bratislava (178 %).

Dalších 39 regionů, převážně ze západní a severní Evropy, se přehouplo přes hranici 125 % unijního průměru.

Naopak mezi dvacítkou nejchudších evropských oblastí najdeme pět bulharských, šestici rumunských, čtyři maďarské a pět polských regionů. Vůbec nejchudší regiony se pak nacházejí v Bulharsku, kde hned dva spadly pod hranici 30 procentních bodů unijního průměru. 

Porovnání bohatství regionů probíhalo na základě tzv. standardu kupní síly (PPS), uměle vytvořené měnové jednotky, která se používá pro mezinárodní srovnání. 

V současné době v evropské sedmadvacítce napočítáme celkem 271 regionů.