Poslední dva velké vědecké projekty budou prý schváleny každým dnem

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Poslední dvojice tzv. velkých projektů české vědy čeká podle informací serveru Česká pozice na schválení Evropskou komisí. Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn by je měl podepsat na přelomu září a října, uvádí server.

Ze šesti tzv. velkých projektů v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), tj. projektů, jejichž celkové náklady přesahují částku 50 milionů eur a které musí být předkládány Evropské komise k posouzení, se České republice podařilo zabodovat již ve čtyřech případech.  

V minulosti byl schválen superlaser ELI za 6,7 miliard korun, centrum vědecké excelence CEITEC za 5,3 miliardy korun, Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC za 2,5 miliardy korun a superpočítačové centrum IT4I v hodnotě 1,9 miliardy korun (EurActiv 2.6.2011 a EurActiv 22.6.2011). Podle informací serveru Česká pozice k nim brzy přibudou další dva projekty. 

Evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn by totiž měl podepsat výzkumný projekt biotechnologického a biomedicínckého centra Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci BIOCEV a zároveň posvětit projekt Udržitelná energetika SUSEN (z angl. Sustainable Energy) v Řeži. 

„Doufáme, že se tak stane každým dnem, mělo by to být na přelomu září a října,“ citoval server profesora Václava Pačese, vědeckého koordinátora biomedicínckého centra BIOCEV. 

Ministerstvu školství, řídícímu orgánu OP VaVpI, se tak zřejmě podařilo odstranit připomínky, které zejména k energetickému projektu SUSEN měla v létě Evropská komise.

Úředníkům se tehdy například nelíbilo to, že je projekt napojen na společnost ČEZ nebo způsob poskytování informací Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. 

Projekt biomedicínckého centra BIOCEV vyjde na 2,3 miliardy korun a energetický SUSEN na 2,5 miliardy korun.