Pokuta pro ROP Severozápad bude zřejmě vyšší

Ústí nad Labem; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Karelj.

Pokuta za chyby v projektech v Regionálním operačním programu Severozápad bude zřejmě vyšší, než se původně očekávalo. K přibližně 900milionové částce, kterou mají kraje zaplatit, přibude prý další více než půlmiliardová sankce. Alespoň to tvrdí některá česká média s odvoláním na existující seznam chybných projektů, kterých se bude pokuta týkat.

Sankce za pochybení v projektech v Karlovarském a Ústeckém kraji bude zřejmě vyšší – k přibližně 900milionové pokutě, kterou mají uhradit, přibude další ve výši více než půl milionu korun (641 milionů). Informuje o tom zpravodajský večerník Insider a další česká média. 

Odvolávají se při tom na údajně existující seznam projektů, v nichž se kraje dopustily chybného jednání a Evropská komise je za to potrestá pokutou. Seznam prý čítá pětatřicet projektů, za sedmnáct z nich budou muset kraje zaplatit pokutu vyšší než jeden milion korun. 

Jako příklad projektů s chybami lze uvést pětici velkých losovaček v Ústeckém kraji, za něž bude muset kraj uhradit 400 milionů korun. Pochybení se objevila i v zakázkách na dostavbu dvou středních škol v Sokolově a Ostrově či při rekonstrukci Becherovy vily v Karlových Varech (EurActiv 22.8.2013). Karlovarský kraj tak na pokutách zaplatí 100 milionů korun. 

Podle deníku Insider se zmiňovaná pokuta přičte k plošné finanční korekci přesahující dvě miliardy korun, na jejíž úhradě se nedávno dohodly kraje s ministerstvem financí (EurActiv 20.8.2013). Jak již bylo zmíněno, Evropská komise ji vyměřila především za neprůhledné veřejné zakázky. 

Jak upozorňuje server Aktuálně.cz, z dokumentů, které má deník Insider k dispozici, lze prý vyvodit, že regionální rada je s pokutami srozuměna a souhlasí s ní. Prostředky prý bude vymáhat od krajů a radnic.  

Stanovisko Regionální rady soudržnosti Severozápad se EurActivu nepodařilo získat.