Podpora projektů z fondů EU začne až na jaře roku 2015

ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová; zdroj: Vláda ČR.

Čerpat evropské prostředky z nového období 2014-2020 bude možné nejdříve až v březnu roku 2015. Dnes to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Původně měl rezort v plánu spustit výzvy do konce letošního roku.

Spuštění čerpání evropských dotací, které jsou pro Českou republiku vyčleněny v období 2014-2020, bude možné až na jaře roku 2015, tedy o několik měsíců později, než se původně plánovalo. Dnes to v Praze na odborné konferenci věnované právě eurodotacím uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Podle ministryně za zpoždění může pomalé schvalování operačních programů, které se zdrželo o sedm měsíců. Na vině je prý také změna vlády.

„Dohoda o partnerství jako základní dokument se zpracovávala tři roky, přičemž jen během posledního roku vyjednávání se třikrát změnila vláda,“ citovala Šlechtovou ČTK.

Dohoda o partnerství, která představuje strategický zastřešující materiál, byla Evropskou komisí přijata v létě letošního roku. Nyní probíhají jednání mezi Komisí a jednotlivými řídícími orgány o podobě budoucích operačních programů.

Jak také uvedla Šlechtová, i přesto, že programy ještě nejsou schváleny, bude možné některé výzvy vyhlásit i dříve.

„Minulý týden jsem vládě představila dokument, který umožní vyhlášení výzev ještě před schválením operačních programů od Evropské komise. Řídicí orgány je mohou vyhlásit hned, jakmile svůj program odešlou Evropské komisi. Zároveň však musí splnit 14 základních podmínek,“ řekla Šlechtová.

Česká republika bude moc v novém sedmiletém programovém období 2014 až 2020 vyčerpat až 23,83 miliardy korun.

Autor: Lucie Bednárová