Podnikatelé volají po jednodušším čerpání eurodotací

zdroj: ShutterStock; autor: Sashkin.

O čerpání evropských prostředků je mezi českými podnikateli zájem. Společnosti by ale uvítaly, kdyby administrativa spojená s evropskými fondy byla v budoucnosti nižší a u jednotlivých operačních programů platila stejná pravidla.

Čerpání dotací z evropských fondů se u českých podnikatelů těší velkému zájmu. Podle nedávno zveřejněných výsledcích průzkumu deníku GovDaily, který probíhal letos v březnu, 55 % oslovených podnikatelů uvedlo, že plánuje čerpat dotace i v novém rozpočtovém období. 

Procento by mohlo být ještě vyšší, kdyby čerpání v České republice nenaráželo na některé bariéry. Podle oslovených podnikatelů se jedná především o přílišnou administrativní zátěž, která je s evropskými fondy spojena, a také o nejednotné a mnohdy nejasné metodiky u jednotlivých operačních programů. 

Podnikatelé by rovněž uvítali rychlejší proces čerpání dotací, včasné informování o chystaných dotačních výzvách či možnost předfinancování projektu.

Podle specialisty na dotace pro podniky Jiřího Kvíze ze společnosti eNovation, by se podnikatelé měli zjednodušení v čerpání dočkat v novém dotačním období. 

„Dotace by tak pro podnikatele mohly být ještě atraktivnějším nástrojem financování projektů než doposud,“ uvedl.

Hlavně na nové technologie

Podnikatelé, které v období 2007-2013 evropské dotace využili, ve zmiňovaném průzkumu uvedli, že na jejich podnikání měly pozitivní dopad. 

Nejlépe v této souvislosti ohodnotili dotační program Podnikání a inovace (OPPI). Dotace byly nejčastěji využívány na nákup nových technologií.

Program měl podle podnikatelů pozitivní efekt i na region. „Mezi nejhůře hodnocené programy se v tomto ohledu překvapivě zařadily regionální operační programy, u kterých má  být paradoxně zvýšení konkurenceschopnosti regionů, urychlení jejich rozvoje a zvýšení atraktivity pro investory, základním cílem,“ uvádějí autoři průzkumu. 

Autor: Lucie Bednárová

Článek vznikl u příležitosti konání konference Eurofondy pro podniky 2014+, která proběhne 23.dubna v Praze.