Podle Dobeše se čerpání peněz na vědu zrychlilo

zdroj: Evropská komise.

Čerpání evropských fondů na vědu a výzkum se podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) výrazně zrychlilo a program Věda a výzkum pro inovace nyní již patří mezi nadprůměrné. Dobeš to dnes uvedl na tiskové konferenci. Ministerstvo prý do podzimu zvládne vyčerpat 90 % celkové alokace programu. Programu na podporu vzdělávání však ztráta alokace stále hrozí.

Operační program Věda a výzkum pro inovace (VaVpI), jemuž ministerstvo financí koncem března 2011 na základě zjištění interního auditu pozastavilo certifikaci výdajů, dnes podle ministra školství Josefa Dobeše patří k programům, které se mohou pochlubit nadprůměrným čerpáním evropských fondů.

Audit, jehož vypracováním byl pověřen Dobešem později odvolaný Evžen Mrázek, při kontrole programu upozornil na neefektivní čerpání z důvodu nízkého počtu úředníků. Úřad od té doby přijal nové odborníky na projektové řízení a investiční výstavbu a došlo také k posílení kontrol. Ministerstvo financí v odvolání na tyto změny certifikaci výdajů 15. dubna opět obnovilo.

Dobeš dnes na tiskové konferenci uvedl, že od začátku letošního roku se z programu VaVpI podařilo vyplatit dotace v celkové výši 11 miliard eur, což je přibližně tolik, jako za celý loňský rok. V programu je přitom k dispozici více než 48 miliard eur.

V souvislosti s nedávno schváleným projektem obřího laseru ELI, který má vyrůst v Dolních Břežanech u Prahy, a dalšími velkými výzkumnými projekty, které by podle úřadu měla Evropská komise v nejbližší budoucnosti schválit, ministerstvo věří, že do letošního podzimu budou v programu VaVpI schváleny projekty v hodnotě 90 % celkového objemu alokace.

Dobeš ovšem zároveň přiznal, že s druhým operačním programem, Vzdělávání pro konkurenceschopnost (VpK), jsou určité potíže. „U operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost za vodou ještě nejsme,“ cituje ministra ČTK.

O program, z něhož může české školství vyčerpat zhruba 45 miliard korun, se kvůli pomalému čerpání zajímá i Evropská komise. Její zástupci proto 7. dubna v Praze jednali s úředníky ministerstva, kteří jim v podobě „akčního plánu“ navrhli, jak úřad hodlá situaci řešit. V akčním plánu se mimo jiné počítá se zkrácením lhůt pro hodnocení projektů a navýšením personálních kapacit. O pokroku mají zástupci ministerstva s Evropskou komisí jednat od této chvíle každý měsíc, ne pouze jednou za čtvrt roku, jak tomu bylo dosud.

Ztráta části alokace programu přesto i nadále hrozí. Ministerstvo pro místní rozvoj, které má na starosti koordinaci všech operačních programů, hodlá podle ČTK navrhnout realokaci ve prospěch ministerstva práce a sociálních věcí. Konkrétně by takto přesunuté prostředky mohly jít na podporu celoživotního vzdělávání v návaznosti na potřeby trhu práce a vývoj technologií. Převod by ovšem musela schválit ještě Evropská komise.

Dobeš však hrozbu realokace odmítá. Na dnešní tiskové konferenci uvedl, že si ztrátu části alokace „nepřipouští“.