Operační program pro výzkum může přijít až o deset miliard

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles.

Podle ministra školství hrozí Operačnímu programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) ztráta finančních prostředků ve výši až deseti miliard korun. Původně se mělo za to, že by program mohl přijít o 7,5 miliardy. Novinářům to dnes (6. května) sdělil ministr školství Marcel Chládek.

Původní odhady hovořily o tom, že OP VaVpI hrozí nedočerpání evropských prostředků ve výši až 7,5 miliard korun. Podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) ale bude ztráta pravděpodobně vyšší – může dosáhnout až deseti miliard.  

Ministr proto dnes novinářům sdělil, že se jeho rezort pokusí ztrátu snížit, a to o čtyři miliardy. 

Pomoct by měl například individuální přístup k velkým projektům, častější vypisování výzev či zjednodušení metodiky pro žadatele o dotace. Rezortu se rovněž podařilo vyjednat navýšení prostředků pro podporu pražských vysokých škol.

„Za poslední období dvou měsíců, tedy za mého působení, došlo k navýšení proplacených prostředků o 2,1 miliardy,“ citovala Chládka ČTK. 

Z OP VaVpI je podporováno i šest velkých vědeckých center. Potíže s čerpáním jsou podle ministra Chládka způsobeny například zákonem o veřejných zakázkách.

„Ústavy totiž často poptávají techniku, kterou vyrábí na světě jen jedna firma. Když ale přijde jen jedna nabídka, musejí tendr zrušit. K řešení čerpání velkých center proto chtějí úředníci přistupovat individuálně,“ uvedla ČTK.

Do gesce ministerstva patří i Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, v němž v minulosti hrozilo riziko nedočerpání až 1,9 miliard korun.

„Podařilo se nám vyhlásit výzvy za 1,39 miliardy,“ uvedl ministr Chládek s tím, že pokud vše půjde podle plánu, finální ztráty by měly být minimální.

Autor: Lucie Bednárová/ČTK.