O MMR koalice spory nevede, rezort zřejmě povede Jourová

Věra Jourová; zdroj: www.anobudelip.cz.

Zatímco v případě vedení jiných rezortů nemůže rodící se koalice ČSSD, KDU-ČSL a ANO najít společnou řeč, o tom, kdo bude v Česku dohlížet na čerpání evropských prostředků, má jasno již od začátku. Novou ministryní pro místní rozvoj se podle všeho stane místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. Její úspěch v čele rezortu ale nebude záležet pouze na fondech EU, agenda, kterou bude mít na starost, je totiž mnohem širší.

I přesto, že ona sama o své možné kandidatuře do vedení rezortu pro místní rozvoj příliš nemluví a přímým dotazům novinářů se spíše vyhýbá, od počátku koaličních jednání se v případě tohoto ministerského křesla nehovoří o nikom jiném než o ni.  

A nejsou to jen politici, kteří mají o místopředsedkyni hnutí ANO Věře Jourové v čele ministerstva, do jehož agendy spadají například i evropské fondy, poměrně jasno. Jak EurActiv zjistil, její způsobilost vést úřad udělala dojem i na lidi, kteří problematiku fondů EU sledují z profesního hlediska. 

„Myslím si, že paní Jourová je vhodnou kandidátkou na pozici ministryně pro místní rozvoj,“ řekl redakci Radomír Špok, výkonný ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum.  

Politička a právnička Jourová totiž v minulosti na rezortu pro místní rozvoj působila, a coby náměstkyně měla na starosti právě strukturální a kohezní fondy EU. Problematiku evropských fondů pak konzultovala i v některých nových členských zemích EU či také v Srbsku, Černé Hoře, Rusku nebo Bělorusku. 

Výrazné změny nečekejme

Zkušenosti, které získala při přípravě čerpání fondů EU ve zkráceném rozpočtovém období (2004-2006), tak může zúročit i nyní, kdy se rýsuje období další (tentokrát již sedmileté). 

„Odhadnout to lze velmi těžko, nicméně výrazné změny oproti stávajícímu proudu bych v souvislosti s paní Jourovou neočekával,“ sdělil redakci ředitel think-tanku Špok.  

Podobně to vidí i Kateřina Strzelcová, členka představenstva konzultantské společnosti Cyrrus Advisory, která se věnuje poradenství v oblastí čerpání evropských fondů.

„Paní Jourová se bude snažit zareagovat především na slabiny stávajícího systému,“ myslí si. Tím je především neúměrná byrokratická zátěž na žadatele a příjemce dotací, dlouhé čekací lhůty či špatná komunikace úřadů a nedostatek informací. 

Jak EurActivu nedávno sdělila sama Jourová, budoucí vláda si nejprve ze všeho plánuje v souvislosti s čerpáním evropských prostředků udělat analýzy, a teprve na základě jejich výsledků do přípravy příští „sedmiletky“ zasahovat. V každém případě provedené změny by podle jejích slov neměly ohrozit spuštění čerpání ve druhé polovině příštího roku. 

Bude záležet na týmu 

Jak ale zároveň poukazují oslovení odborníci, rezort pro místní rozvoj se zdaleka nevěnuje pouze evropským fondům. Do jeho kompetence spadá například i bytová a regionální politika. Zůstává proto otázkou, jak bude budoucí ministryně úspěšná i v těchto oblastech.

„Změny nesouvisí pouze s angažmá jednotlivce, ale širším týmem, který prakticky plní definované úkoly,“ uvedla konzultantka Strzelcová. 

„Pokud bude paní Jourová schopná vytvořit na ministerstvu kvalitní tým, mohlo by se jí podařit změnit zaběhnutou praxi spočívající v parazitování politických struktur na evropských projektech,“ dodala. 

Čerpání evropských prostředků by se tak podle ní stalo efektivnějším a transparentnějším. „Dokud ale bude upřednostňována formální stránka projektu před věcným záměrem, výrazné zlepšení nečekejme,“ domnívá se Strzelcová.