Vláda jednala o plánu nápravy chyb při čerpání z fondů EU

zdroj: Vláda ČR.

Kabinet premiéra Petra Nečase na svém včerejším (28. března) zasedání diskutoval Akční plán ke zlepšení řídícího a kontrolního systému pro strukturální fondy v České republice, který reaguje na výtky Evropské komise. Ty do Česku dorazily v minulých dnech a jsou důvodem, proč se země s evropskými úředníky dohodla na několikaměsíčním pozastavení proplácení dotací.

„Nyní je míč na české straně hříště,“ uvádí na svých stránkách Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které funguje jako centrální koordinátor využívání fondů EU v České republice. 

Česko má totiž nyní několik měsíců na to, aby odstranilo výtky, které se mu v minulých dnech dostaly od Evropské komise. Na ně reaguje dokument „Akční plán ke zlepšení řídícího a kontrolního systému pro strukturální fondy v České republice“, který na svém včerejším zasedání projednával Nečasův kabinet. 

Do textu měl možnost nahlédnout i eurokomisař zodpovědný za regionální politiku EU Johannes Hahn, který společně se svým kolegou, který má v Evropské komisi na starosti portfolio zaměstnanosti, sociálních věcí a začleňování, Lászlem Andorem závěrem minulého týdne navštívil hlavní město.

Oba komisaři dobře obeznámení se situací tehdy vyjádřili naději, že Česko vytýkané problémy do stanovené lhůty, tj. do června letošního roku, odstraní (EurActiv 23.3.2012). Komisař Hahn pak v časopisu Respekt uvedl, že kdyby měl použít stupnici od jedné do pěti, současné potíže České republiky by viděl někde „mezi dvojkou a trojkou“. Vzápětí ale připustil, že se jedná o „systémový problém, který se dotýká celého celku“.

Komise v této souvislosti upozorňuje především na špatné nastavení auditního systému, které nezaručuje jeho úplnou nezávislost, nešikovný způsob, jakým řídící orgány operačních programů řešily odhalené nesrovnalosti, a také neefektivní personální politiku některých řídících orgánů. V neposlední řadě se výtky týkají i faktu, že Česká republika do svého právního řádu stále nepřijala zákon o státní službě. 

Zdroje přímo z Evropské komise jsou přesvědčeny o tom, že skutečně vážný problém nastane v momentě, kdy se České republice nepodaří pozastavené platby obnovit. V takovém případě nebude naplněno pravidlo n+2, podle něhož musí Česko do konce roku 2013 vyadministrovat všechny projekty z předchozích dvou let. Co se nezvládne, definitivně propadne.