MMR obnovilo čerpání v rámci opatření 4.2 SROP

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) informovalo o zrušení všech omezení, která se vztahovala na čerpání finančních prostředků v rámci opatření 4.2 Rozvoj infrastruktury pro cestovní ruch.

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič zrušil i poslední omezení čerpání peněz z evropských fondů, které se týkalo opatření 4.2 Rozvoj infrastruktury pro cestovní ruch Společného regionálního operačního programu (SROP).

Minulý týden MMR omezilo zpracovávání projektových žádostí v rámci programu SROP z důvodu policejního vyšetřování obecně prospěšné společnosti Bono Publico. Projekty podané touto společností zůstávají i nadále pozastaveny. Ministerstvo si na základě předběžné kontroly vytipovalo dalších deset projektů podaných v rámci opatření 4.2, a ty budou podrobeny dalšímu podrobnému přezkoumání.

Gandalovič pro ČTK uvedl: „V tuto chvíli je již vybráno deset typově podobných projektů z oblasti cestovního ruchu, které budou podrobeny hloubkovému externímu auditu. V intenzivních kontrolách a auditování budeme pokračovat i v dalším období, aniž bychom čerpání peněz z evropských fondů jakkoli blokovali či zdržovali.“

Bývalý šéf kabinetu premiérů Grosse a Paroubka Zdeněk Doležel, starosta obce Budišov na Třebíčsku Ladislav Péťa a úředník Ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka jsou podezřelí, že se chtěli v rámci projektu „Obnova chráněných památek za účelem využití cestovního ruchu na Třebíčsku“ obohatit o 30 milionů korun. O finanční pomoc na realizaci tohoto projektu zažádala obecně prospěšná společnost Bono Publico. Nyní jsou všichni tři ve vazbě. Podle informací ČTK je Zdeněk Doležel stíhán za trestné činy vydírání, nepřímé úplatkářství a neoprávněné nakládání s osobními údaji. Péťa je stíhán za vydírání, podplácení a nepřímé úplatkářství a Řehulka za vydírání.

V souvislosti s tímto případem byla minulý pátek z korupce obviněna bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová, která dříve působila také jako tajemnice městského úřadu v Třebíči. Obvodní soud pro Prahu 1 v neděli rozhodl o uvalení vazby, neboť existuje důvodné podezření „z možného maření vyšetřování, případně ovlivňování svědků“.