MMR: Ke zmražení miliardových dotací nedošlo, média straší

zdroj: www.rath-david.cz

Miliardy ve dvojici operačních programů Podnikání a inovace a ROP Střední Čechy nebyly nyní zmraženy, jak v posledních dnech informovala některá česká média. Oba programy jsou ze strany Bruselu pozastaveny již několik měsíců, avšak žadatelé a příjemci dotací to nepociťují, protože jejich projekty i nadále proplácí statní pokladna. Programům ale hrozí milionové korekce.

Žadatele a příjemce dotací ze dvou českých operačních programů – OP Podnikání a inovace a ROP Střední Čechy mohlo po včerejším (12. ledna) přečtení novin zamrazit. Do titulků téměř všech velkých deníků se totiž dostala informace o tom, že Evropská komise zablokovala proplácení projektů v těchto programech. MF Dnes, která o kauze informovala jako první, uvedla, že České republice hrozí ztráta až 100 miliard korun. 

Jak ale EurActiv zjistil, oba programy (spolu s dalšími českými operačními programy) jsou pozastaveny již delší dobu, avšak schvalování a proplácení projektů běží dál. Projekty, které splní veškeré náležitosti, jsou totiž nejprve propláceny ze státního rozpočtu, a až poté hrazeny Evropskou komisí. 

„Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) považuje informace použité ve článcích za zavádějící a nepřesné,“ řekl redakci Marek Ženkl z tiskového odboru rezortu, které je v České republice zodpovědné za koordinaci evropských fondů. 

Miliardové ztráty tak sice pravděpodobně nehrozí, ale růžová situace také není. Ve hře jsou totiž nyní tzv. korekce (vrácení prostředků), jež České republice hrozí za nedostatky, které v minulých měsících odhalily audity provedené Bruselem. Korekce se mohou vyšplhat do výše stovek milionů korun a ve výsledku je pocítí státní rozpočet. 

Vyčíslení oprav je předčasné 

„Aktuálně je ze strany Evropské komise pozastaveno celkem pět operačních programů, jedná se o OP Praha – Adaptabilita,  ROP Střední Čechy, Integrovaný OP, OP Podnikání a inovace a částečně OP Lidské zdroje a zaměstnanost,“ sdělil redakci Ženkl. 

Operační program Podnikání a inovace je podle údajů rezortu pozastaven již od srpna loňského roku, a to v souvislosti se šetřením Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). „Podle Evropské komise byly na úrovni operačního programu zjištěny nedostatky v řídícím a kontrolním systému,“ vysvětluje příčiny pozastavení Ženkl a dodává, že české úřady se proti výsledkům kontroly ohradily. Nyní prý probíhají jednání s Evropskou komisí. 

„Problematika není uzavřena a budou následovat další jednání. Až poté může Evropská komise zahájit řízení o provedení finančních oprav. Jejich vyčíslení je proto nyní předčasné,“ řekl.  

Nehovořme o konečných sumách 

Případ Regionálního operačního programu Střední Čechy je obdobný. Evropská komise mu neproplácí prostředky již od července roku 2012, a to i v souvislosti se zatčením bývalého hejtmana Davida Ratha.  

Kvůli nedostatkům, které v létě loňského roku odhalil audit Evropské komise a který kritizoval zejména některé postupy v oblasti výběrových řízení, hrozí programu finanční oprava (korekce) ve výši až 300 milionů korun. 

Jak ale EurActivu sdělil rezort pro místní rozvoj, stejně jako v případě OPPI i tady čeští úředníci se všemi závěry Bruselu nesouhlasí. Hovořit proto o konečných sumách není ještě  zřejmě na místě. „Usilujeme o nulovou korekci, případně její snížení,“ potvrzuje Ženkl a dodává, že jednání s Komisí stále probíhají.

„Ke dnešnímu dni nemáme odpověď Evropské komise k dispozici,“ řekl rovněž s tím, že české úřady mají dva měsíce na to, aby na dopisy Bruselu (v české verzi) reagovaly.  

„Předběžné zprávy z auditů Evropské komise jsou navíc důvěrné a nesmí se zveřejňovat,“ dodal Ženkl s tím, že není běžnou praxí, aby rezort takové dopisy předával médiím. „Jedná se o otevřenou problematiku, která je v řešení. Nevhodná medializace může Českou republiku ve vyjednávání s Evropskou komisí poškodit,“ vysvětlil. 

Z OP Podnikání a inovace jsou podporovány projekty, které mají napomoct rozvoji podnikatelského prostředí a zároveň podpořit přenos výsledků výzkumu a vývoje do podnikatelské praxe. 

Z ROPu Střední Čechy jsou spolufinancovány projekty sloužící k rozvoji Středočeského kraje.

Autor: Lucie Bednárová