Šlechtová: Letos nemusíme vyčerpat až 85 miliard korun, OP to tak černě nevidí

zdroj: Vláda ČR.

Česká republika nemusí v letošním roce vyčerpat až 85 miliard korun z evropských fondů. To je částka, s níž počítá nejhorší scénář Ministerstva pro místní rozvoj, které čerpání prostředků koordinuje. Vládu o tom včera (9. února) informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Řídicí orgány operačních programů ale tak skeptické nejsou, rezort to prý vidí přiliš černě.

V případě, že se Česká republika nezvládne vypořádat se všemi riziky a nepodaří se jí realizovat některé velké dopravní stavby, může v letošním roce ztratit nárok až na 85 miliard korun z evropských fondů. O takovém scénáři, který je však považován za krajní, hovořila včera na vládě ministryně Karla Šlechtová (ANO). Dnes o tom informovala novináře.

Rezort si v minulých týdnech nechal zpracovat analýzu, která mapuje aktuální stav jednotlivých operačních programů a také náznaky možných rizik, s nimiž je potřeba při tvorbě odhadů počítat.

MMR při přípravě zprávy vycházelo z údajů, které mu předložily jednotlivé řídící orgány. Ty odhadují, že v roce 2015 se Česku nepodaří dosáhnout na 18 až 23 miliard korun. „Při započítání vedlejších dopadů však Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje i se scénářem, že výše nedočerpání může být i 41 miliard korun,“ uvedlo MMR.

Analýza obsahuje podle Šlechtové sadu opatření, jak riziko nedočerpání u jednotlivých operačních programů snížit. S nimi již v loňském roce přišlo předchozí vedení ministerstva v čele se současnou eurokomisařkou Věrou Jourovou. Podle Šlechtové se opatření v podobě krizových plánů osvědčila a rezort na ně bude sázet i do budoucna.

Projednávání analýzy bylo během včerejšího jednání přerušeno a vláda Bohuslava Sobotky se k němu vrátí za dva týdny. Důvodem odložení bylo podle MMR to, že „některé rezorty se domnívají, že pohled MMR jako národního koordinátora je příliš kritický a jejich programy nejsou tak rizikové, jak je MMR vidí.“

Autor: Lucie Bednárová