Ministryně Jourová: Lidé mi odchod z ministerstva vyčítají

zdroj: www.anobudelip.cz

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která odchází do Bruselu pracovat v Evropské komisi Jean-Claudea Junckera, zatím jméno svého příštího nástupce či nástupkyně v čele rezortu nezná. Přiznává, že kvůli odchodu od rozdělané práci na ministerstvu mnoho lidí zklamala. „Nastartováno je to dobře, pokud se vydrží, pojede to i beze mě,“ říká přesvědčeně v rozhovoru pro EurActiv.

„Chodí mi emaily, kde mi lidé píšou, že jsem je rozhodnutím odejít do Bruselu zklamala,“ uvedla při rozhovoru pro EurActiv končící ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). Tu vládní koalice v létě nominovala na členku Evropské komise Jean-Claudea Junckera.  

Ač ještě neví, co přesně bude mít v Komisi na starosti, již nyní se na post komisařky připravuje. Chod ministerstva proto již na začátku září svěřila náměstkyni Kláře Dostálové. Tu by ráda viděla i jako svou budoucí nástupkyni. 

„Záleží mi na tom, kdo rezort převezme po mě,“ řekla Jourová, která se neobává, že svým odchodem práci ministerstvu, které je hlavním koordinátorem čerpání evropských fondů v zemi, zkomplikuje. 

„Myslím si, že se podařilo spoustu věcí velmi dobře rozjet,“ říká ministryně. Jako příklad uvádí dotahování skluzu v čerpání evropských fondů. Dobrý pocit má i z napravení kontrolního systému a také z toho, že se podařilo s Evropskou komisí dojednat finální podobu Dohody o partnerství

Tento strategický dokument, který vytváří základní pravidla pro čerpání 600 miliard z evropských fondů v období 2014-2020, obě strany stvrdily letos v srpnu. „Pokud se vydrží, tak to celé pojede i beze mě,“ myslí si Jourová. 

Nositel paměti

Jourová coby příští česká komisařka již dříve oznámila, že si s sebou do Bruselu bere i dosavadního náměstka pro Národní orgán pro koordinaci Daniela Brauna. Bude zastupovat šéfa kabinetu. 

Odchod Brauna, který na ministerstvu působí od roku 2007, a stál tak při všech důležitých jednáních s Evropskou komisí, rezort nepochybně pocítí. V jiném rozhovoru s redakcí na to upozornil například šéf odborářů Josef Středula. 

„Náměstek Braun je cenným nositelem paměti celého procesu. Nicméně pokud by býval odešel s mým příchodem na ministerstvo na začátku roku, tedy před dokončením Dohody o partnerství, tak by to byl velký problém,“ myslí si Jourová. „Nyní ne, celé to předáváme v dobrém stavu a s klidným svědomím,“ dodává. 

Autor: Lucie Bednárová.