Ministři mají dnes řešit spor o monitorovací systém dotací EU

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles.

Rezorty financí a pro místní rozvoj mají na dnešním zasedání vlády představit řešení sporu ohledně výsledků auditu monitorovacího systému pro čerpání evropských dotací po roce 2014. Ministry Andreje Babiše a Karlu Šlechtovou (oba ANO) tím na konci týdne pověřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Spor ohledně výsledků auditu, který se zaměřoval na monitorovací systém pro evropské dotace MS2014+, by měl své rozuzlení najít dnes. Způsob, jak toho dosáhnout, by totiž na zasedání kabinetu, které probíhá od dopoledních hodin, měli prezentovat ministři za ANO Andrej Babiš (finance) a Karla Šlechtová (místní rozvoj). Koncem minulého týdne je tímto úkolem pověřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

AKTUALIZACE: Vláda se bude možným řešením situace zabývat na svém dalším zasedání, které proběhně v pondělí 27.4.

Systém pro období 2014-2020, který má nahradit současné tři rozdílné systémy a centrální zastřešující systém, byl na ministerstvu pro místní rozvoj připravován od roku 2011. Podle dřívějších vyjádření rezortu měl být touto dobou připraven na „ostrý provoz“.

Výsledky auditu, který provádělo ministerstvo financí, ale říkají něco jiného.  V nepořádku mělo být zejména výběrové řízení, v němž v loňském roce zvítězila firma Tesco SW. V této souvislosti nedávno na ministerstvu pro místní rozvoj zasahovala i protikorupční policie.

Ministryně pro místní rozvoj se ale proti závěrům auditu ohradila. Auditoři prý odvedli neprofesionální práci, o čemž svědčí i řada chyb v textu. „Auditní zpráva byla opřena o spekulace, nikoli o řádné důkazy,“ řekla minulý týden Šlechtová.

Vzhledem k tomu, že existence funkčního monitorovacího systému je pro zahájení období 2014-2020 nutná, protože bez něj nejde vypisovat výzvy a schvalovat projekty, audit představuje významnou komplikaci, která může v konečném důsledku spuštění čerpání ohrozit, dodala.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který je za audit odpovědný, si ale za jeho závěry stojí. Nyní se čeká, co k němu řekne Evropská komise.

Podle premiéra Sobotky zahájení čerpání evropských dotací v ohrožení není a mělo by odstartovat poté, co Evropská komise schválí nejpřipravenější operační programy. Sobotka tvrdí, že by se tak mělo stát v květnu.

V období 2014-2020 může Česká republika z evropských fondů získat až 24 miliard eur, tedy přibližně 650 miliard korun.

Autor: Lucie Bednárová