Ministr Kalousek pozastavil certifikaci u některých operačních programů

zdroj: Rada EU.

Rezort financí vedený ministrem Miroslavem Kalouskem (TOP 09) oznámil, že v řádném termínu nedojde k certifikaci již schválených projektů v některých českých operačních programech. Důvodem jsou průběžné výsledky auditu, který zjistil překročení povolené míry chybovosti.

(Aktualizováno: 20.3.2013)

Kvůli překročení povolené míry chybovosti nebude u některých českých operačních programů spuštěna certifikace, tedy proplácení z evropských fondů, u již schválených projektů v řádném termínu, informoval dnes (19. března) média mluvčí rezortu financí Ondřej Jakob.

„Auditní orgán Ministerstva financí zjistil u některých operačních programů překročení povolené míry chybovosti,“ uvedl Jakob. Chyby byly odhaleny u příjemců dotací především v oblasti veřejných zakázek. „Mohlo se jednat o nepovolené dělení zakázek, kdy bylo použito méně přísné zadávací řízení,“ přiblížil možná pochybení ve vysílání Českého rozhlasu náměstek ministra financí pro finanční, auditní a provozní sekci Miroslav Matej. Podle mluvčího Jakoba řídící orgány jednotlivých operačních programů ale taková pochybení neodhalily.

Proplácení proto nebylo zahájeno ve trojici regionálních operačních programů (ROP Jihozápad, ROP Severovýchod a ROP Moravskoslezsko) a v tématických operačních programech OP Podnikání a inovace a Integrovaném operačním programu.

„Po roce se ukazuje, že dochází ke stále stejným pochybením, která řídící orgány jednotlivých operačních programů nedokáží odhalit. Naopak orgány Ministerstva financí svou kontrolní činnost zefektivnily,“ komentoval rozhodnutí ministr financí Miroslav Kalousek. „Přibývající problémy u krajských operačních programů jasně dosvědčují, že hejtmani se, bohužel, z dosavadních pochybení nepoučili,“ dodal.

Hospodaření hejtmanů v krajích naopak minulý týden chválil prezident Miloš Zeman. Podle něj se krajům daří zacházet s evropskými penězi lépe než vládě v centrálních operačních programech. Proti výroku prezidenta se ohradil premiér Petr Nečas, který hejtmanům vzkázal, že v unijní politice soudržnosti nejde o kvantitu, ale především o kvalitu a účelnost evropských projektů (EurActiv 14.3.2013).

Opětovně spuštění?

Kdy dojde k opětovnému proplácení dotací ze strany unijních institucí v pozastavených operačních programech, zatím není jisté. „K opětovnému zahájení proplácení může dojít až po provedení nápravných opatření, případné odvedení korekce, pokud ji bude Evropská komise požadovat,“ uvedl mluvčí rezortu financí Jakob. Podle náměstka ministra financí Miroslava Mateje se jedná o preventivní opatření a podle jeho stanoviska pro Český rozhlas by k obnovení proplácení mělo dojít řádově v několika týdnech.

Opatření by se tak ale v každém případě podle rezortu financí neměla dotknout příjemců dotací, kteří se pochybení nedopustili.

To novinářům potvrdil i David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. „Města, obce ani podnikatelé se nemusí ničeho obávat. Realizace projektů a proplácení evropských peněz bude pokračovat. Pozastavení certifikace programu ze strany ministerstva financí je technická záležitost, která se na čerpání peněz v našem kraji neprojeví, nijak se nedotkne projektů, které se realizují nebo čekají na dotaci,“ uvedl.

„Příjemci dotací z ROP Jihozápad nemusí propadat panice. Současná situace se nijak nedotkne žadatelů o dotace ani příjemců, kteří již své projekty realizují, nebo již čekají na dotaci. ROP Jihozápad disponuje dostatečnými finančními prostředky k tomu, aby mohlo proplácení projektů probíhat bez problémů. Chceme dodržet i plánovaný harmonogram výzev,“ uklidňovala příjemce Michaela Šímová, pověřená vedením Úřadu Regionální rady Jihozápad.

Schválené projekty jsou totiž nejprve propláceny ze státního rozpočtu a až po kontrole výdajů projektů v daných programech, které probíhá v Bruselu, posílá Evropská komise peníze z evropských fondů do České republiky.

Je to neoficiální

Vedení obou operačních programů se proti výsledkům auditu Ministerstva financí ohradilo. „Pro nás je informace o pozastavení certifikace stále neoficiální. Dozvěděli jsme se o tom včera pouze z médií. Nemáme v ruce ještě stanovisko ministerstva,“ uvedl Ivo Grüner, předseda Regionální rady ROP Jihozápad. „Auditní zpráva navíc ještě není finální, ROP Jihozápad se intenzivně zabývá jejími dosavadními výsledky. S některými vyjádřeními ministerstva financí již nyní nesouhlasíme a připravujeme jednání na toto téma,“ dodal.

Podobný postup plánuje i ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek. „Pozastavení certifikace způsobily nálezy auditu, který zkoumal projekty proplácené z ROP Moravskoslezsko v minulém roce. Se závěry auditu, a zejména těmi, které se týkají veřejných zakázek u projektů, nesouhlasíme. Máme na věc jiný právní názor,“ sdělil novinářům.

Zatím jde o standardní proces

Jak včera potvrdil 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun (pro Český rozhlas), Ministerstvo pro místní rozvoj, do jehož gesce evropské fondy spadají, bylo s průběžnými výsledky auditu obeznámeno. „Máme přehled o rizicích a samozřejmě i o zásadních výstupech auditů ministerstva financí. Upřesnil bych, že jde o každoroční proces, kdy Evropská komise zkoumá Výroční zprávu, kterou připravuje rezort financí jako auditní orgán. Do vyjasnění, nebo provedení nápravných opatření logicky ministerstvo financí nezahajuje ve standardním termínu certifikaci, tedy žádání Evropské komise o refundaci vynaložených prostředků,“ uvedl.

Podle Brauna tak jde v tuto chvíli o standardní proces, avšak dlouhé oddalování necertifikování by už podle jeho slov mohlo představovat problém.

Náměstek také zdůraznil, že není na místě spojovat výsledky auditu s korupčním jednáním a podvody. „Je potřeba odlišovat neúmyslné a formální chyby a podvody a korupci. Tyto případy tvoří méně než 1 % výdajů,“ řekl.