MŠMT: ČR zřejmě nevyčerpá všechny peníze na vzdělání

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Phaitoon.

Česká republika s největší pravděpodobností nezvládne vyčerpat všechny prostředky určené na vzdělání, které jsou pro ni vymezeny v evropských fondech. Dnes to připustil ministr školství Petr Fiala, podle jehož odhadů Česko nedosáhne na čtyři až pět miliard korun.

Nekvalitně připravené projekty a zbytečné prodlevy by mohly Českou republiku připravit o čtyři až pět miliard korun z evropských fondů, které jsou v programovém období 2007-2014 určeny na oblast vzdělávání. Dnes (4. září) to připustil ministr školství Petr Fiala (bezpartijní).  

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK) podporuje projekty zaměřené na zkvalitnění a modernizaci vzdělávání a také ke zlepšení podmínek ve výzkumu a vývoji. Česko může jeho prostřednictvím vyčerpat až 1,83 miliard eur, v přepočtu přes 45 miliard korun. 

Vzhledem k tomu, že program provázejí již delší dobu značné komplikace, je téměř jisté, že všechny prostředky z něj do konce „sedmiletky“ vyčerpány nebudou.  

Evropská komise již na začátku roku pozastavila rezortu školství, který tehdy vedl ministr Josef Dobeš (VV) proplácení 1,2 miliard korun. Důvodem byly výsledky auditu, které odhalily závažná pochybení v některých projektech OPVK (více EurActiv 27.1.2012 a EurActiv 30.12.2011).  

„Rok 2013 je pro tento program kritický,“ uvedl ministr Fiala. Podle něj se totiž projeví chyby v čerpání z roku 2011.  

Od ledna příštího roku by ale podle ministra mělo jít čerpání snadněji. Plánuje se zjednodušení administrace projektů a rezort se prý připravuje i na jednání o případném přesunu prostředků, jimž hrozí nevyčerpání, do jiných programů.

O podobném převedení jedné miliardy korun do OP Lidské zdroje a zaměstnanost rozhodla vláda na začátku července. Premiér Petr Nečas tehdy nevyloučil ani další případný přesun, který by se mohl týkat částky dosahující výše až 1,5 miliardy korun. Podle premiéra by se takový krok uskutečnil během podzimu (EurActiv 4.7.2012).