Rezort financí pozastavil kvůli zadržení hejtmana Ratha certifikaci ROPu Střední Čechy

zdroj: Rada EU.

Kvůli zadržení středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), k němuž došlo dnes ráno, rozhodlo ministerstvo financí o preventivním pozastavení přípravy certifikace výdajů Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP Střední Čechy). Novinářům to sdělil náměstek ministra financí Jan Gregor. Rath údajně čelí podezření z braní úplatků a poškozování zájmů EU.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) rozhodl o preventivním pozastavení certifikací výdajů ROPu Střední Čechy. Důvodem je zadržení středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), který údajně čelí podezření z korupce a poškozování zájmů Evropské unie. 

Policie Ratha zatkla dnes ráno údajně bezprostředně po spáchání trestního činu. Spolu s ním zadržela i několik dalších osob včetně ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Potvrdila to ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Rathovo zadržení má prý úzkou souvislost s evropskými dotacemi právě pro kladenskou nemocnici. Podrobnosti celého případu, který vyšetřuje protikorupční policie a řeší státní zastupitelství v Ústí nad Labem, zatím ale nejsou známy. 

Pozastavení certifikace již trvá 

K certifikaci, tedy proplácení prostředků z evropských fondů, ale nedochází v České republice v případě Evropského fondu pro regionální rozvoj a Kohezního fondu již od března letšního roku (EurActiv 15.3.2012). 

Důvodem jsou výtky ze strany Evropské komise především na adresu nastavení českého auditního a kontrolního systému projektů nebo častého střídání pracovníků na vedoucích pozicích ve státní správě, kteří nesou za čerpání evropských peněz zodpovědnost.  

Čeští vyjednavači se proto s evropskou exekutivou dohodli na tom, že do června letošního roku veškeré připomínky odstraní. Zároveň se zaručili, že do té doby nebudou Brusel o proplácení projektů žádat. 

Dopad na státní rozpočet? 

Je tedy vůbec možné, aby rezort financí pozastavil něco, co již několik měsíců neprobíhá?  

Jak EurActivu vysvětlil tiskový mluvčí ministerstva financí Jakub Haas, proces certifikace trvá mnohem déle a nejde v něm pouze o proplácení. „K tomu totiž dochází až v jeho poslední fázi,“ upřesnil. V mezifázích pak rezort pracuje na potřebných podkladech, které spolu s žádostí o proplacení odcházejí do Bruselu.  

„Příslušnou dokumentaci k certifikaci projektů zpracováváme dopředu. Nyní ale vzhledem k dohodě České republiky s EU s jejím odesíláním čekáme, dokud nebudu odstraněny připomínky ze strany Evropské komise,“ upřesnil Haas.  

V případě ROPu Střední Čechy rezort financí pozastaví podle Haasova vyjádření právě tuto část, tedy přípravu dokumentace, která je pro certifikaci nutná. 

„Ministerstvo financí nyní bude očekávat další informace od orgánů činných v trestním řízení,“ uvádí se v tiskové zprávě rezortu. Na základě těchto rozhodnutí se bude rozhodovat o dalším postupu. 

„Potřebné informace mohou přijít zítra nebo za týden,“ řekl EurActivu Haas. „Nemá proto smysl pracovat na něčem, co možná nikam nepovede,“ dodal v reakci na otázku, co tímto krokem rezort sleduje.

Jak připomněl náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Jan Gregor, žadatelů se ale pozastavení certifikace nedotkne.  

„Zastavení certifikace neznamená pozastavení plateb příjemcům od Regionální rady ROPu Střední Čechy,“ řekl. Těm jsou totiž realizované projekty propláceny ze státního rozpočtu. 

Stanoviska:

„Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako poskytovatel dotace pro financování ROP Střední Čechy požádalo řídící orgán tohoto operačního programu o zastavení proplácení veškerých projektů předložených žadatelem Oblastní nemocnice Kladno, a.s., Současně MMR doporučilo přijetí takových opatření, aby případné další projekty, které by mohly mít souvislost s probíhajícím zadržením předsedy ROP Střední Čechy, nebyly rovněž financovány," uvedlo v tiskovém prohlášení Ministerstvo pro místní rozvoj.