Mercedes Bresso po necelých dvou měsících odstupuje z čela Výboru regionů

Italská socialistka Mercedes Bresso se po prohraných regionálních volbách v severní Itálii dostala do nepříjemné situace. Po necelých dvou měsících, kdy jí zástupci regionů a místních samospráv zvolili do čela Výboru regionů, který v Bruselu hájí jejich zájmy, musí historicky první žena, která kdy stanula v čele této instituce, odstoupit.

Zástupci evropských regionů, měst a obcí Mercedes Bresso zvolili za předsedkyni Výboru regionů počátkem února (EurActiv 11.2.2010). Její angažmá v Bruselu doprovázely nadšené ovace, jejichž příčinou byl zejména fakt, že v čele tohoto poradního orgánu stanula vůbec poprvé v jeho historii žena.

Její mandát však tento týden po necelých dvou měsících ve funkci předčasně skončil. V poněkud nepříjemné situaci se tak ocitla nejen sama předsedkyně, ale také zastupitelé, jejichž hlasy jí do této funkce vynesly.

Ránu italské socialistce zasadily regionální volby, které se ve dnech 28.-29. března konaly ve třinácti z 20 italských regionů. V těsném souboji s kandidátem pravicové Ligy Severu Robertem Cotou předsedkyně Výboru regionu podlehla a musí z jeho čela odstoupit.

Zdroj z Výboru regionů EurActivu sdělil, že předsedkyně zatím v čele instituce zůstane, a to až do doby, než dojde k oficiálnímu vyhlášení volebních výsledků. Ty by prý měly být zveřejněny až koncem dubna a Bresso tím pádem bude předsedat ještě dubnovému plenárnímu zasedání.

Výbor regionů si nyní bude muset zvolit nového předsedu. Zatím ale není jisté, kdy by k hlasování mělo dojít. Než se tak stane, bude Výbor podle interních pravidel řídit jeho současný místopředseda, kterým je Španěl Ramon Luis Valcárcel Siso ze středo-pravicové Lidové strany (Partido Popular).