Komise pozastavila ministerstvu školství proplácení eurodotací, MŠMT se chce bránit

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Evropská komise odmítla rezortu školství, který vede ministr Josef Dobeš (VV), proplatit 1,2 miliardovou částku (v korunách) v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Upozornil na to server Česká pozice a dnes dopoledne (27. ledna) to potvrdilo samotné ministerstvo, které má ale k přerušení platby výhrady.

Proplácení evropských peněz v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), z něhož může Česká republika vyčerpat na projekty, které mají sloužit ke zkvalitňování a modernizaci systémů počátečního, terciárního a dalšího vzdělávání a také ke zlepšení podmínek ve výzkumu a vývoji, až 53 miliard eur, bylo pozastaveno. Včera (26. ledna) na to upozornil server Česká pozice. 

Důvodem jsou výsledky auditu, o nichž média včetně EurActivu informovala už na konci roku (EurActiv 30.12.2011). Šetření, jež probíhalo na popud Evropské komise, totiž poukázalo na závažná pochybení v některých projektech OP VK, zejména pak v těch, jež se zaměřovaly na reformu terciárního vzdělávání a státní maturity, e-learningové vzdělávání nebo na projekty některých vysokých škol – třeba Univerzity Jana Evangelisty Purkyně či Slezské univerzity v Opavě.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale kritiku odmítl a prohlásil, že vinu za objevené nedostatky nese předchozí vedení sekce evropských fondů na ministerstvu, rezort financí  a také některé kraje. Argumentoval tím, že „devadesát procent výtek se týká projektů z let 2008 a 2009“ (EurActiv 4.1.2012). 

Potvrzeno 

To, že ministerstvu školství, které administruje OP VK, bude ze strany Evropské komise pozastaveno proplácení 1,2 miliardové dotace, potvrdil na tiskovém brífinku, jež se konal dnes dopoledne, ministrův náměstek zodpovědný za evropské fondy Michal Zaorálek

Ministerstvo, které oficiální dopis od Komise obdrželo již 24. ledna, má ale vůči argumentům komisařů výhrady.

„Ministerstvo školství se spolu s ministerstvem financí chce jasně vymezit, protože má celou řadu pochybností k jednotlivým zjištěním," uvedl Zaorálek. Prozradil, že rezort je připraven zahájit s Komisí rozporové řízení.

Zaorálek na tiskové konferenci také uvedl, že ministerstvo počítá s tím, že ke konci března bude vše již v pořádku. 

To je také ostatně termín, který ministru Dobešovi na prosincové schůzce uložil pro vyřešení stávajících potíží s čerpáním v OP VK premiér Petr Nečas. 

Ministr posléze prohlásil, že pokud se prostředky, které má Česká republika k dispozici v rámci tohoto projektu, nepodaří úspěšně dočerpat, vyvodí z toho pro svou osobu politické důsledky a rezignuje. 

Rezort také oznámil, že nedávno zrušil tendr za 99 milionů korun na právní služby, které měly být využity právě při kontrole čerpání peněz z fondů EU. Zakázka byla kritizována pro vysokou cenu. Ministerstvo oznámilo, že si hodlá projekty kontrolovat samo.