Komise může zkomplikovat proplácení v ROP Střední Čechy

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: sirikul.

Na konci září obdrželo Česko od Evropské komise informace o auditu, který proběhl v ROPu Střední Čechy. I přesto, že se nyní čeká na možnost vyjádřit se k jeho závěrům, situaci může zkomplikovat i obsah dopisu Evropské komise. Podle zjištění EurActivu jej české úřady očekávají „v příštích týdnech“.

Regionální operační program Střední Čechy patří od druhé poloviny letošního září mezi vysoce rizikové programy, u nichž existuje pravděpodobnost, že do konce současného programového období 2007-2013 nestihnou vyčerpat přidělenou alokaci z evropských fondů. Na tiskové konferenci o tom minulý měsíc informoval ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl (EurActiv 17.9.2013). 

Výraznou měrou k tomu totiž může přispět i úplné pozastavení programu, před kterým ve stejný čas varovala Evropská komise. Důvodem jsou závěry auditu, který v regionálním operačním programu v minulosti ze strany unijních institucí probíhal. Auditní zpráva s výsledky do České republiky dorazila 25. září, upřesnil EurActivu mluvčí rezortu pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Redakci proto zajímalo, jak se situace v ROPu Střední Čechy, kterému Komise kvůli problémům spojeným s bývalým hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem neproplácí projekty již od konce července roku 2012, dále vyvíjí. 

Čeká se na dopis

Jak EurActivu potvrdil rezort ministra pro místní rozvoj, který je za koordinaci čerpání prostředků z evropských fondů v České republice zodpovědný, české úřady nyní čekají na oficiální českou verzi návrhu auditní zprávy Komise. Od jejího doručení totiž začne Česku běžet dvouměsíční lhůta, kdy se může ke zjištěním auditorů vyjádřit.

Spolu s překladem by do země měl dorazit i dopis Evropské komise. I přesto, že jeho obsah není znám, podle ministerstva by mohl znamenat další komplikace. 

„Odblokování proplácení ROPu Střední Čechy na evropské úrovni bude záviset na uzavření auditu Evropské komise, popřípadě na dalších skutečnostech, které mohou být předmětem dopisu, který v příštích týdnech od Evropské komise očekáváme,“ sdělil redakci Ženkl. 

Lze fungovat i tak

Pokud nebudou zjištěny žádné vážné nálezy, vedení ROPu je přesvědčeno, že  proplácení projektů bude obnoveno během několika měsíců. „Předpokládáme, že k uvolnění tzv. certifikace dojde nejpozději v prvním čtvrtletí 2014,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro EurActiv Tomáš Novotný, ředitel Úřadu regionální rady ROP Střední Čechy. 

I přesto, že je program (spolu s dalšími operačními programy v ČR) ze strany Evropské komise pozastaven, Novotný to v souvislosti s dočerpáním alokace nutně nepovažuje za velký problém. 

„I přes tuto skutečnost lze vypisovat výzvy a v podstatě běžně fungovat. K proplacení ze strany Evropské komise dojde poté, co budou programy odblokovány,“ vysvětlil.